Nonlinear behaviour and stress concentrations in natural fiber composites under transverse loading
Enine yükleme altındaki doğal elyaflı kompozitlerde gerilme yoğunlaşmaları ve doğrusal olmayan davranışların incelenmesi
- Tez No: 538243
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SUAT KADIOĞLU, DOÇ. DR. BARIŞ SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Doğal elyaf katkılı kompozit malzemeler son yıllarda araştırmacıların fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Bu malzemelerden bazıları, özellikle keten elyafı, E-Cam gibi sentetik elyaflara kıyasla oldukça iyi mekanik özellikler sergilemektedir. Bu tez çalışmasında, mikromekanik olarak modellenmiş bir keten elyaf katkılı kompozitin enine yükleme altındaki davranışları incelenmiştir ve söz konusu malzeme alışılagelmiş sentetik elyaflarla kıyaslanmıştır. Çalışma birden çok gerinim girdisini ve malzemenin yüksek deformasyon altındaki tepkisini içermektedir. Tek, altıgen ve rastgele elyaf dağılımlı temsili hacim elemanlara sahip sonlu elemanlar modelleri kullanılmıştır. Analizler çoklu elyaf modelleri için %40 ve % 60 hacimsel elyaf oranlarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, artan hacimsel elyaf oranı gerilme yoğunlaşma büyüklüklerini doğru orantılı olarak etkilemektedir. Yüksek gerinim girdilerinde gerilme yoğunluklarının daha düzgün dağıldığı gözlemlenmiştir. Elyaf ve reçine arasındaki katılık farkının kıyaslama analiz çalışması sonuçlarına göre yüksek gerilme yoğunlaşmalarında oldukça etkili olduğu anlaşılmıştır. Tüm kıyaslama analizlerinde enine yükleme koşulunda en düzenli gerilme yoğunlaşmalarının keten elyaf katkılı kompozitlerde görüldüğü tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Natural fiber reinforced polymer composite materials attracted attention of the researchers recently. Some of them, especially flax fiber composites, do have quite favorable mechanical properties compared to synthetic fibers like E-glass. In this study, micromechanical model of flax fiber reinforced composite under transverse loading is investigated and compared with conventional synthetic fibers. The study includes variety of strains and response of the material under large deformations. Finite element models employing representative volume elements like single fiber, hexagon and random are utilized. Fiber volume fractions of 40% and 60% are applied for the multiple fiber packaging types. According to the results, increasing fiber volume ratio affected the magnitude of the stress concentrations proportionally. Stress concentrations spread more uniformly with increasing strain inputs. The presence of neighboring fibers affected the stress concentrations of each other. Results of the comparison case studies revealed that stiffness contrast between fiber and the matrix significantly contributes to the high stress concentrations. The most uniform transverse stress concentration state observed was the flax fiber's for all comparison cases with conventional fibers