Keçi sütü bazlı devam formülünde Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi probiyotiklerin kullanımı ve bunların gelişimi üzerine oligosakkaritlerin etkisinin araştırılması
The use of probiotics as Lactobacillus and Bifidobacterium in goat milk based follow-up formula and investigation of the effect of oligosaccharides on the growth of these probiotics
  1. Tez No: 538244
  2. Yazar: RANA AĞALDAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA BULCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada fruktooligosakkarit, galaktooligosakkarit ve inülinin Lactobacillus acidophilus (NRRL B-1910), Bifidobacterium bifidum (DSM 20456), Lactobacillus plantarum (NRRL B-4496), Lactobacillus acidophilus (LA-5), Lactobacillus rhamnosus (NRRL B-442), Lactobacillus acidophilus (ATCC 11975), Lactobacillus reuteri (NRRL B-14172) ve Bifidobacterium animalis subsp. lactis (BB-12)'in gelişim performansı ve asitlik geliştirme özelliği üzerine etkileri in vitro koşullarda araştırılmıştır. Bunun için keçi sütü bazlı devam sütüne, prebiyotikler ve MRS broth içerisinde geliştirilen test bakterileri ilave edilmiş, 37 °C'de 24 saat inkübasyonun sonunda MRS Agar besiyeri kullanılarak test bakterisi sayımları gerçekleştirilmiştir. Sayım sonuçlarına göre FOS ve Bifidobacterium animalis subsp. lactis'in birlikte kullanıldığında bakteri gelişimini artırdığı ve devam sütünün pH'sında diğer substratlardan daha hızlı düşüş sağladığı gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında FOS ve liyofilize formdaki Bifidobacterium animalis subsp. lactis devam formülüne eklenmiş ve devam formülünün nem oranları, pH değeri ve Bifidobacterium animalis subsp. lactis'in devam formülünde canlılığı saptanmıştır. Nem oranı ve pH değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir. Bifidobacterium animalis subsp. lactis sayısı zamanla azalmasına rağmen önerilen seviye olan 106 log (kob/g)'nin altına düşmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of fructooligosaccharide, galactooligosaccharide and inulin on the growth performance and acidifying activity of Lactobacillus acidophilus (NRRL B-1910), Bifidobacterium bifidum (DSM 20456), Lactobacillus plantarum (NRRL B-4496), Lactobacillus acidophilus (LA-5), Lactobacillus rhamnosus (NRRL B-442), Lactobacillus acidophilus (ATCC 11975), Lactobacillus reuteri (NRRL B-14172) and Bifidobacterium animalis subsp. lactis (BB-12) were investigated in vitro conditions. Therefore, test bacteria developed in MRS broth and prebiotics added in the goat milk based follow-up formula and after 24 h incubation at 37 oC, test bacteria counts were performed using MRS Agar medium. According to the count of bacteria, when FOS and Bifidobacterium animalis subsp. lactis were used together, it is observed that the growth of this bacteria increased and the pH of the follow-up formula decreased rapidly. In a 2nd part of the study, lyophilized Bifidobacterium animalis subsp. lactis was added to a follow-up formula and the moisture content, pH value of follow-up formula and the viability of the Bifidobacterium animalis subsp. lactis were determined. The moisture contents and pH values did not show a significant difference. Although Bifidobacterium animalis subsp. lactis counts decreased with time, they were still above the recommended level of 106 log (cfu/g).