Üre nefes testi ile Helicobacter pylori pozitif saptanan olgularda, CaGa IgG pozitifliğinin gastroduodenal şikayetler ve histopatolojik bulgularla ilişkilendirilmesi
- Tez No: 538256
- Danışmanlar: UZMAN HASAN TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Güçlü immunojen ve sitotoksin olan Helicobacter pylori Cag A dış membran proteininine karşı oluşan IgG tipi antikorların tespitine dayanarak yapılan serolojik testlerin, bu mikroorganizmaların neden olduğu patolojilerin tespitinde kullanımı son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, farklı gastrointestinal sistem yakınmaları ile başvuran hastaların rutin değerlendirmelerinde üre nefes testi ve özofagogastroduodenoskopik biyopsi kullanıldıktan sonra Helicobacter pylori açısından pozitif olarak tespit edilen bireylerde, Helicobacter pylori'e karşı oluşmuş Cag A IgG antikorlarının gastrointestinal yakınmalar, histopatolojik ve demografik veriler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Farklı gastrointestinal yakınmalar ile dahiliye polikliniğine başvuran ve üre nefes testi HP pozitif saptandıktan sonra özofagogastroduodenoskopik biyopsi ile de Helicobacter pylori pozitifliği tespit edilen 18 yaş üzerinde yetişkin toplam 74 hasta çalışmamıza dahil edildi. Bu hastalarda Cag A proteinine ait özgül IgG antikor varlığını saptamak için ELISA yöntemi kullanıldı. Bulgular: 74 hastanın 20'si kadın (%27) ve 54'ü erkekti (%73). Helicobacter pylori pozitif saptanan hastaların %62'sinde Cag A Ig G pozitifliği saptandı. CagA IgG pozitif hasta grubunda en sık saptanan gastrointestinal şikayet karın agrısı ve en sık histopatolojik bulgu kronik aktif gastrit olarak tespit edildi. Sonuç: Helicobacter pylori enfeksiyonu ile ilişkili patolojilerin erken tanısında daha ucuz, pratik ve invazif olmayan bu serolojik testlerin kullanımının standardize edilmesi için uzun dönemli ve büyük örneklem büyüklüğüne sahip çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The use of serologic tests based on detection of IgG type antibodies against Helicobacter pylori Cag A outer membrane protein, which is a strong immunogen and cytotoxin, in the detection of pathologies caused by these microorganisms has been widespread in recent years. Objective: The aim of the study was to evaluate the link between CagA IgG antibodies against Helicobacter pylori and gastrointestinal complaints, histopathological as well as demographic data in patients with positively diagnosed Helicobacter pylori after urea breath test and esophagogastroduodenoscopy biopsy were performed in routine evaluations of patients with different gastrointestinal system complaints. Material Methods: A total of 74 adult patients (ages ≥ 18 years) who were admitted to the internal medicine outpatient clinic with different gastrointestinal complaints and whose urea breath test and esophagogastroduodenoscopy biopsy were revealed as Helicobacter pylori positive were included in present study. ELISA was used to detect the IgG antibody against Cag A protein. Results: Twenty of the 74 patients (27 %) were female and 54 (73 %) were male. Cag A Ig G positivity was detected in 62% of Helicobacter pylori positive patients. The most common gastrointestinal complaints were abdominal pain and the most common histopathological findings were chronic active gastritis in the Cag A IgG positive patient group. Conclusion: Further studies with long-term, large-sample-size need to be done to standardize the use of these serologic tests which are cheaper, practical and non-invasive in the early diagnosis of pathologies associated with Helicobacter pylori infection.