Helicobacter pylori infeksiyonu tanısında kullanılan gaitada antijen aranması testinin, diğer tanı yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of Helicobacter pylori antibody detection in stool with other diagnostic tests for infection
- Tez No: 656373
- Danışmanlar: DR. NURTEN BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
H. pylori infeksiyonu sık görülür. Mide de antrum ve fundusa yerleşir. Bakteriyi direkt olarak saptayan kültür ve histopatolojik inceleme invaziv testlerdir. Hızlı üreaz testi ile üre nefes testi invaziv olmayan indirekt yöntemlerdir. Dışkı antijen testleri ve genomik DNA'yı saptayan polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) serolojik yöntemler olup invaziv incelemelere göre daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışmada amacımız; histopatolojik incelemeyi altın standart kabul ederek tanı koymada duyarlılığını ve özgüllüğünü saptamak ve invaziv yöntemlerden hızlı üreaz testi ile karşılaştırmaktır. Çalışma grubundaki hastalardan alınan biyopsi örnekleri invaziv tanı yöntemleriyle değerlendirilmiş ve aynı çalışma grubundaki hastalarda gaitada antijen (HpSA) testi ile çalışılmıştır. Biyopsi üreaz ve HpSA testlerinin sonuçları, histopatoloji sonuçlarına göre değerlendirildiğinde; biyopsi üreaz testi için duyarlılık %62.2, özgüllük %100, genel doğruluk %80, PPD %100 ve NPD %66.1; HpSA testi için duyarlılık %68.9, özgüllük %100, genel doğruluk %81, PPD %100 ve NPD %67.2 olarak hesaplanmıştır. Her iki testte özgüllük %100 olarak bulunmuştur. Biyopsi üreaz testinde duyarlılık %62.2 iken HpSA testinde %68.9 olarak saptanmıştır. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte her iki testin de güven aralıkları örtüşmüştür. Genel olarak biyopsi üreaz ve HpSA testlerinin histopatolojik tanı yöntemine göre değerlerinin benzer olduğu görülmüştür. Hem ulusal hem de uluslar arası literatür incelendiğinde benzer bulguların yayınlandığı görülmektedir. Sonuç olarak bizim çalışmamızda HpSA ve biyopsi üreaz testi altın standart olan histopatolojik tanıya göre özgül bir test olarak bulunmuştur. Duyarlılığı nispeten düşük olsa da HpSA testi olguların 2/3'ünden fazlasında pozitif sonuçlandığı için endoskopik inceleme ve gastrik biyopsi yapılamayan olgularda H.pylori varlığının araştırılması için yönlendirici bir test olarak kullanılabilir. Ayrıca H.pylori infeksiyonu tanısının konulmasında kolay, ucuz ve hızlı sonuç veren bir test olması önemli bir üstünlüktür.
Özet (Çeviri)
H. pylori is frequently encountered. It is localized in the antrum and fundus of stomach. Bacterial culture and histopathological examinations are invasive in nature, whereas fast urease test and urea breath test are non-invasive and indirect methods of detection. Stool antibody tests and polymerase chain reaction (PCR) to detect genomic DNA are serological methods, which are preferred to invasive examinations. Our aim was to detect diagnostic specifity and sensitivity of stool antibody tests, with histopathological examination as the golden standard and to compare these with those of fast urease test. Biopsy samples of patients in the study were evaluated as examples of invasive methods, and also stool antibody screening were made (HpSA). When urease and HpSA test results were compared with histopathological results, sensitivity and specifity of urease test were 62.2%, and 100%, respectively, and 68.9% and 100% for HpSA test. Specifity was 100% for both tests. Specifity was 62.2%, general accuracy % 80, positive predictive value %100 and negative predictive value %66.1 for biopsy urease test, whereas 68.9%, general accuracy % 81, positive predictive value %100 and negative predictive value %67.2 for HpSA test. The difference between them was not statistically significant, and the confidence intervals were approximately in the same range. Results obtained with biopsy urease and HpSA tests were generally similar to those obtained by histopathological examination. A review of national and international literature showed similar findings. In conclusion, HpSA and biopsy urease tests were specific, in comparison with the golden standart, histopathological diagnosis. Although the sentisitivity of HpSA test is somewhat lower, it may be used to search H. pylori in patients without endoscopic examination and gastric biopsy results, as it yields positive results in more that 2/3 of patients. Also, its ease, cost - effectiveness and fastness as a test, are important in the diagnosis of H. pylori infection.