Meteorolojik parametrelerden minimum ve maksimum hava sıcaklığının regresyon ve yapay sinir ağları yöntemi ile tahmini
Estimation of minimum and maximum air temperature from meteorological parameters with regression and artificial neural networks
  1. Tez No: 538270
  2. Yazar: RESUL KAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Meteoroloji, atmosferde oluşan hadiselerin oluşmasından sonuçlanmasına kadar takip ederek, canlılar ve evren üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışan bir bilim dalıdır. Klimatoloji, aeroloji, dinamik meteoroloji, sinoptik meteoroloji, tarımsal meteoroloji gibi pek çok alt dalı vardır. Son yüzyılda, sanayileşme, nüfus artışı, tarımsal üretimin artması, enerjiye duyulan ihtiyacın artması, iklim değişikliği gibi nedenlerle atmosferde meydana gelen olaylara bunların olumlu ve olumsuz etkilerine dikkatleri çekmiştir. Meteoroloji'de ölçülen parametreler yeryüzü Şekilleri, bulunulan enlem, rakım gibi çok çeşitli faktörlerden etkilenir ve tahmin edilmesi güçleşir. Ülkemiz hem bitkisel hem hayvansal üretim potansiyeli hem de rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyeli olan bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle meteorolojik parametrelerin bu sektörlerde kullanımı için ölçülmesi ve doğru tahmin edilmesi önem kazanmaktadır. İstatistik modeller ile tahmin hem maliyet hem de zaman açısından fayda sağlamaktadır. Bu çalışmada tarımsal üretiminin yoğun olduğu Karaman'da ölçülen meteorolojik veriler kullanılarak regresyon modeli ve yapay sinir ağları modeli ile maksimum ve minimum sıcaklık tahmini yapılmış ve tutarlılıkları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meteorology is a science that tries to determine the effects on living and universe by following the occurrences of the events occurring in the atmosphere until the end of the events. There are many sub-branches such as climatology, aerology, dynamic meteorology, synoptic meteorology, agricultural meteorology. In the last century, industrialization, population growth, increase in agricultural production, increased need for energy, climate change, etc. have attracted attention to the events occurring in the atmosphere due to their positive and negative effects. The parameters measured in meteorology are affected by a variety of factors, such as the Earth's Shapes, latitude and altitude, and are difficult to predict. Our country has a potential of both plant and animal production potential as well as wind and solar energy potential. For this reason, it is important to measure and correctly estimate meteorological parameters for use in these sectors. With statistical models, the estimation provides benefit both in terms of cost and time. In this study, using the meteorological data measured in Karaman, where agricultural production is intense, the maximum and minimum temperature estimation was made by using regression model and artificial neural network model and the consistency was compared.