Arsuz- Dörtyol (Hatay) arasında kıyı alanlarının kullanımı ve problemleri
The use and problems of coastral areas between Arsuz- Dörtyol (Hatay)
  1. Tez No: 538285
  2. Yazar: ÖZLEM KARAÖMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kıyı alanları deniz ve kara ortamlarının iç içe olduğu etkileşim sahalarıdır. Ekoloji, ekonomi ve güvenlik açısından önemli alanlardır. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olup sınırlarının yaklaşık % 73'ü kıyılardan oluşmaktadır. Son dönemlerde turizm ve sanayinin gelişmesi ile birlikte kıyılar yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda kıyı kullanımı ile ilgili birçok problem ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı Arsuz-Dörtyol arasındaki kıyı alanının genel jeomorfolojik özelliklerini ortaya koymak ve kıyı kullanımını incelemektir. Çalışmada kıyı kullanımında ortaya çıkan problemler tespit edilerek çözüm yolları sunulmaktadır. Kıyı mevzuatı, kıyı kullanımının mevzuata göre uygunluğu ve çalışma alanında mevcut arazi kullanımı değerlendirilmektedir. Çalışmada, ilgili kurum ve kuruluşlarda temin edilen veriler (kıyı kenar çizgisi, arazi kullanım haritası, jeoloji ve jeomorfoloji haritaları vb.) Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında analiz edilmektedir. Çalışma alanına ait uydu görüntüleri kullanılarak kıyı kullanımının zaman içerisindeki değişimi irdelenmektedir. Ayrıca arazi çalışmaları ile kıyı alanında arazi kullanımı ve problemler yerinde gözlenerek ortaya konulmaktadır. Çalışma sonucunda, temel anlamda iki problem gözlenmektedir. Birincisi kıyı kenar çizgisi belirlemede yaşanan problemler, ikincisi ise kıyının kullanımı ile ilgili problemler. Çalışmada tespit edilen problemlere çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coastal regions are the interaction areas between sea and land. These regions are important in terms of ecology, economy, and security. Turkey is surrounded by seas throughout three sides and 73 percent of its borders consist of coast. In recent years depend on improvement on tourism and industrial activities the coast regions are used as densely. Therefore main problems arise about the utilization of coastal areas. The main aim of this is to introduce the general geomorphological properties of coast region located between Arsuz and Dörtyol, and to investigate the utilization of this area. In the study, the problems resulted from utilization of coast regions are determined and the solutions are presented. The legal arrangements about coastal regions, the consistence between utilization of coast region and legislations, and the current land use on study area are evaluated. In the study, the datasets (coastal edge line, land use map, geological and geomorphological maps etc.) taken from related agency and institutes are analyzed in Geographic Information Systems (GIS). The change on coast utilization in time is investigated by using satellite images of different terms. Furthermore the recent land use on coastal regions and derived problems are observed and determined via field studies. The results of the study show two main problems. The first one is related with the determination of coastal edge line, and the second is related with the utilization of coastal regions. Finaly, the solutions for the problems determined on study area are presented.