Kültürlerarası adaptasyonda eğitim konumu ve anne katılımının rolü: Türkiye'deki Endonezyalı anneler örneği
Cross-cultural adaptation in the context of maternal involvement in children's education: case of Indonesian mothers in Turkey
- Tez No: 538286
 - Danışmanlar: Prof. Dr. EMEL SERİFE BAŞTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kültürlerarası adaptasyon, uzun yüzyıllar öncesinden beri meydana gelen kültürlerarası göç olgusu nedeniyle geniş bir çalışma konusu olmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de yaşanan 10 Endonezyalı annenin çocuk eğitiminde katılım konusunda kültürlerarası adaptasyonu inceleyen nitel bir araştırma üzerine kurulmaktadır. Çocuklarını yeni bir kültürde yetiştiren göçmen annelerin, dil engeli, çocuk yetiştirme uygulama farklılıklar ve sosyal ağ eksikliği gibi bazı faktörler nedeniyle çocukların eğitimine katılımlarında zorluklar yaşadıkları iddia edilmektedir. Young Yun Kim'in İletişim ve Kültürlerarası Adaptasyon Entegre Kuramı, bu çalışmada temel kuram olarak uygulanmaktadır. Bu kuramda, kültürlerarası adaptasyonun temelde bir iletişim süreci olduğu ve çevresel ve kendi yatkınlık faktörlerinden etkilendiği savunur. Araştırma bulguları derinlemesine görüşme yoluyla elde edilmektedir. Araştırma bulguları, Endonezyalı annelerin çocuk eğitiminde katılım konusundaki kültürlerarası adaptasyonunu oluşturan kişisel ve sosyal iletisim yanı sıra çevresel ve yatkınlık faktörlerini ortaya koymaktadır. Çalışma şu sonuçlara varmaktadır: (1) çevresel ve kendi yatkınlık faktörleri, annelerin çocukların eğitiminde katılımını etkilemiştir, (2) annelerin çocukların eğitiminde katılımı kişisel ve sosyal iletişimlerini etkilerken aynı zamanda kişisel ve sosyal iletişim, çocuk eğitiminde anne katılım konusundaki kültürlerarası adaptasyonun ana aracı olarak çalışmıştır, ve (3) annelerin rolleri, onların kültürlerarası adaptasyon yönelimlerinde öncelikli rol olarak karşımıza çıkmıştır. Son olarak, bu çalışma, annelerin çocuk eğitimine katılımının tüm kültürlerarası adaptasyon sürecini kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Kim'in İletişim ve Kültürlerarası Adaptasyon Entegre Kuramında savunulduğu gibi kültürlerarası adaptasyondaki makro faktörler (çevre ve yatkınlık faktörleri) ile mikro faktörler (kişisel ve sosyal iletişim) arasındaki etkileşimi de doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cross-cultural adaptation has been an extensive subject of study due to the phenomena of cross-cultural migration that has been occurred since long centuries ago. This study is established upon a qualitative research on the cross-cultural adaptation to maternal involvement in children's education experienced by 10 Indonesian mothers in Turkey. Immigrant mothers who raise their children in a new culture are argued to experience difficulties in their involvement in children's education due to some factors such as language barrier, differences in child-rearing practices, and lack of social networks. Young Yun Kim's Integrated Theory of Communication and Cross-cultural Adaptation is applied as the main theory in this study. The research findings are obtained through in-depth interview. The research findings demonstrate the personal and social communication, as well as environmental and self-predisposition factors that constitute the Indonesian mothers' cross-cultural adaptation in terms of their involvement in children's education. The study concludes: (1) environmental and self-predisposition factors affect the mothers' involvement in children's education, (2) the mothers' involvement in children's education affects their personal and social communication while at the same time, personal and social communication work as the main vehicle of the mothers' cross-cultural adaptation to maternal involvement in children's education, and (3) their role as a mother uniquely shapes their cross-cultural adaptation orientation. Finally, this study reveals that the mothers' involvement in children's education facilitates their whole cross-cultural adaptation process. This study also confirms the interplay between macro factors (environment and predisposition factors) and micro factors (personal and social communication) in cross-cultural adaptation as argued in Kim's Integrated theory of Communication and Cross-cultural Adaptation.