Hatay ilinde köpek üzümü (Solanum nigrum L.)'nün yaygınlığı, tohum biyolojisi ve bazı bitki uçucu yağların biyo-herbisidal etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the distribution, seed biology and bio-herbicidal effects of some plant essential oils of black nightshade (Solanum nigrum L.) in Hatay province, Türkiye
  1. Tez No: 918416
  2. Yazar: BESTAMİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Solanum nigrum L. (köpek üzümü)'un yaygınlık ve yoğunlukları 2023-2024 yetiştiricilik yıllarında Hatay ilinin Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağ ilçelerinde yer alan 81 tarlada belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca Antakya ilçesinden toplanan S. nigrum tohumlarındaki dormansinin kırılması, minimum, maksimum ve optimum çimlenme sıcaklıklarının belirlenmesi, tohumlarının çimlenmesi üzerine bazı bitki uçucu yağlarının allelopatik/herbisidal etkinliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hatay ilinin farklı bölgelerinde köpek üzümünün ortalama rastlanma sıklığı % 20.26, yoğunluğu ise 0.25 bitki/m2 olarak hesaplanmıştır. Dormansinin kırılmasına yönelik yapılan çalışmalarda S. nigrum için en etkili uygulama saf suda 72 saat bekletmede, 25 kez sıcak/soğuk uygulaması ve sıcak suda 10 saniye bekletme şeklinde yapılan uygulamalarda elde edilmiştir. Yapılan laboratuvar çalışmaları sonucunda S. nigrum tohumlarının minimum ve maksimum çimlenme sıcaklık değerleri 2 °C ve 45 °C; optimum çimlenme sıcaklığının ise 35 °C olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca; İzmir kekiği (Origanum onites L.), İstanbul kekiği (O. vulgare L. subsp. hirtum ) (Link) Ietswaart), bunların % 50'lik karışımı ve O. onites x O. vulgare subsp. hirtum melezinden elde edilen uçucu yağların farklı dozlarda (0.5, 1, 2, 4, 8 ve 16 μl/petri) S. nigrum tohumlarının çimlenmelerinin engellenmesi üzerine allelopatik etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışmada uygulanan uçucu yağlar S. nigrum tohumlarının çimlenmesini 4 μl/petri dozdan itibaren yüksek oranda engellemiş olup, tohumların çimlenmesi 8 ve 16 μl/petri dozlarda tamamen baskılanmıştır. Uçucu yağ uygulamalarında dozların artışı ile çimlenmenin engellenmesi arasında pozitif bir korelasyon gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence and density of Solanum nigrum L. (black nightshade) were determined in 81 different fields in Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Samandağ and Yayladağ districts of Hatay province in the growing year 2023-2024. The study also aimed to break the dormancy of S. nigrum seeds collected from Antakya district, determine the minimum, maximum and optimum germination temperatures, and determine the allelopathic/herbicidal activities of some plant essential oils on seed germination. In different regions of Hatay province, the average frequency of black nightshade was calculated as 20.26% and its density as 0.25 plant/m2. In the dormancy breaking studies, the most effective applications for S. nigrum were soaking the seeds in pure water for 72 hours, 25 times hot/cold application and soaking in hot water for 10 seconds. As a result of the laboratory studies, the minimum and maximum germination temperatures of S. nigrum seeds were found to be 2 °C and 45 °C, and the optimum germination temperature was 35 °C. In this study, the allelopathic activities of essential oils obtained from Izmir thyme (Origanum onites L.), Istanbul thyme (O. vulgare L. subsp. hirtum) (Link) Ietswaart), their 50% mixture and O. onites x O. vulgare subsp. hirtum hybrid at different doses (0.5, 1, 2, 4, 8 and 16 μl/petri) on germination of S. nigrum seeds were investigated. The essential oils inhibited the germination of S. nigrum seeds at a high rate starting from 4 μl/petri dose, and the germination of seeds was completely suppressed at 8 and 16 μl/petri doses. A positive correlation was observed between increasing doses and inhibition of germination in essential oil applications.