Literature and social media interactions in the context of publisher, reader and writer intersection
Yayınevi, okur, yazar üçgeninde sosyal medya ve edebiyat
  1. Tez No: 538291
  2. Yazar: DUYGU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İletişim teknolojilerinin hızla gelişimi karşısında dönüşen alanlardan biri de edebiyat olmuştur. Edebiyata dair alıntı, kitap ve fotoğraf paylaşımının fazlasıyla yapıldığı sosyal medya hesaplarının yanı sıra önerilerin yapıldığı birçok blog açılmışır. Bu ilerleme ile beraber paylaşımlar hesapları aşıp sokaklara yayılmakla beraber birçok kullanıcı ise sosyal medya deneyimlerini kaleme alarak yazar olarak karşımıza çıkmıştır. Zaman zaman edebiyatı tükettiiği savunulsa da yeni bir üretim döngüsüne de sebep olan sosyal ağlar, edebiyatın önemli bir üçgeni olan yazarlar, yayınevleri ve okurlar arasında farklı dengelere sahip olmuştur. Leo Löwenthal'in edebiyat, toplum ve popüler kültür ilişkisine bakış açısından da etkilendiğim bu çalışmada İnstagram mecrasına odaklanarak sosyal medyanın edebiyat üzerinde nasıl bir etkisi olduğu araştırırken üç tane yayınevinin, yazarın ve okurun deneyimlerinden yola çıkılması amacı ile derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Katılımcılar görüşme öncesinde mesleklerine ve sosyal medya kullanım durumlarına göre belirlenmiş ve açık uçlu sorular sorulmuştur. Sorulan sorular SWOT tekniği ile tablolaştırılıp karşılaştırama yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise“1Kitap1Mekan”hesabı değerlendirilmiştir. Sosyal medya ve edebiyat ilişkisi bir sosyal medya hesabı üzerinden incelenmiştir. Sosyal ağların edebiyatla ilişkisine farklı alan ve açılardan bakılarak bu ilişki arasındaki denge saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the fields that got exposed to major alterations in line with the developments of communication technologies is literature. Along with social media accounts posting literary quotations, books and photographs, also have been set up many blogs containing various reading suggestions. Due to these developments, not only postings have crossed the borders of social media and got spread to everyday life, but also many bloggers happened to have become writers that describe their own social media experiences. In this study, it is employed the technique of profound interview with three publishers, authors and readers while making researches to identify the effects of social media on literature. Participants had been determined before the interview, according to their professions and to their activity of using social media and exposed to open-ended questions. The questions that had been posed, later got tabulated and compared. In the second part of the study, the social media account titled“1Kitap1Mekan”was analyzed. The relation between social media and literature is examined through a social media account.