İş doyumunun duygusal emek üzerine etkisi: Bahçeşehir ve Esenyurt bölgesindeki mevduat bankaları üzerine bir araştırma
The effect of job satisfaction's on the emotional labor: A study of the deposit banks in the Bahçeşehir and Esenyurt region
- Tez No: 538290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AHMET MENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Literatürde iş doyumu ve duygusal emeğe yönelik birbirinden farklı sektörlerde gerçekleştirilmiş araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırma ise minnesota iş tatmin ölçeği ve duygusal emek ölçeği birlikte kullanılarak iş doyumu ile duygusal emek arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Araştırmanın örneklemi İstanbul İli Bahçeşehir ve Esenyurt bölgesindeki mevduat bankalarında çalışan 151 bankacıdan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Cronbach's Alpha katsayısı 0,887 olan araştırma sonucunda her iki değişken arasında %32,5 kuvvetinde pozitif yönlü bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Anovası %1 istatistiksel anlamlılık düzeyinde geçerli olan regresyon analizinde ise ankete katılan bankacıların iş doyumlarının duygusal emeklerine %30,4'lük bir etkisi olduğu saptanmıştır. R² %10,6
Özet (Çeviri)
There are many studies conducted in different sectors related to job satisfaction and emotional labor in the literature. This research analyzes the relationship between job satsfaction and emonational labor using the minnesota job satisfaction scale and the emotional labor scale together. The sample of this research consists of 151 bankers working in deposit banks in Istanbul, Bahçeşehir and Esenyurt districts. The data were analyzed by using SPSS 22 package statistical program. The alpha coefficient was found to be 0,887. A positive correlation was found between the two variables with %32,5 strength. Anova test of all regression analyzes is valid at %1 statistical significance level. In the regression analysis, it was found that job satisfaction of the bankers surveyed had an effect of %30,4 on emotional labor. R² %10,6