Influence of spirulina and whey protein hydrolysate on growth rate and activity of some probiotic bacteria in ayran
Ayranda bazı probiyotik bakterilerin büyüme oranı ve etkinliği üzerinde spırulina ve peynir protein hidrolizat etkisi
  1. Tez No: 538358
  2. Yazar: ZINA ALAJIL ALSLIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ, PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amaçı, Spirulina platensis ve whey protein hidrolizatın (WPH) ayrana eklenmesinin probiyotik bakterilerinin (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii spp. bulgarikus, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium lactis) aktivitesinin ve gelişimlerinin arttırılması araştırılmasıdır. Fermentasyon öncesi ve sonrasında, 7., 14. ve 21. saklama sürerince, S. platensis, WPH ve probiyotiklerin % 0, % 0,25, % 0,5 ve % 1 konsantrasyonlarında probiyotik bakteri üremesi üzerine etkileri çalışılmıştır. Spirulina platensis, WPH ve probiyotiklerin S. thermophilus, L. bulgaricus, L. acidophilus ve B.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate enhancing the growth and activity of probiotic bacteria (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii spp. bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, and Bifidobacterium lactis) as function of adding Spirulina platensis and whey protein hydrolysate (WPH) into ayran. Effects of adding S. platensis, WPH, and probiotics at 0%, 0.25%, 0.5% and 1% concentrations on the growth of probiotic bacteria were studied before and after the fermentation, 7th, 14th, and 21st of the storage time.