Gender discourse and public space: Socio-spatial construction of gender in the city, the case of Rize, Turkey
Cinsiyet söylemi ve kamusal alan: Cinsiyetin sosyo-mekansal oluşumu, Rize örneği, Türkiye
  1. Tez No: 538359
  2. Yazar: NAGEHAN VANLIOĞLU YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma gündelik hayatta cinsiyet söylemi üzerine odaklanır ve teorik olarak mekân ve cinsiyet teorilerinin kesiştiği noktada konumlanır. Lefebvre'in belirttiği üzere“(sosyal) mekân, (sosyal) bir üretimdir.”; bu bağlamda, mekanın sosyal ilişkiler ve günlük hayatları üzerinden şekillendiğini söylemek mümkündür. Bu anlayışla, tez mekân ve cinsiyet arasındaki söylemsel ilişkiyi incelemeyi hedefler. Gündelik hayat konseptinden yararlanır ve teorik çerçevesini oluşturmak üzere her iki alanın, mekan ve cinsiyet teorilerinin, öncü kaynaklarını bir araya getirir. Bu tez, cinsiyetli mekânın ana öznesi olarak kadına odaklanır ve kadınların şehirdeki gündelik yaşamı, problemleri, dinlence aktivitelerinin kalitesini ve kültürel aktivitelerini analiz eder. Kadınların kamusal alanda karşılaştıkları önyargı ve bariyerleri araştırır. Halihazırda mevcut olan cinsiyetçi mekân yapılaşmasını daha iyi anlamak adına, mekânın“sosyal bir üretim”olduğu anlayışı kadının çevre ile ilişkisinin eleştirel bir bakışla incelemek için taban olacaktır. Kadının kamusal alandaki temsili, kadınların maruz kaldığı cinsiyet ikililik ve bariyerleri irdelenecektir. Buna ek olarak, kamusal alanda, özellikle kadının günlük yaşamında bu bariyerleri üreten mekanizmalar tartışılacaktır. Mekân ve cinsiyet arasındaki söylemsel ilişki incelendikten sonra, çalışma bir örneği ele alır; Rize. Bu çalışmayı yaparken, Türkiye'nin çok katmanlı sosyo-politik yapısı içerisindeki kadın imgesine bakarak, alanda yapılan çalışmalara yeni bir odak getirmeyi amaçlar. Ayrıca, tez şehirde kadınlar için, cinsiyet önyargıları olmadan, her anlamda eşit bir sosyal yaşamın olabilirliğini sorgular.
Özet (Çeviri)
This study focuses on gender in everyday life and locates itself theoretically at the intersecting fields of space and gender theories. Regarding Lefebvre's claim that“(social) space, is a (social) product”, it is possible to state that space is formed by the social relationships and routines of everyday life. Within this understanding, the thesis aims to investigate the discursive relationship between gender and space. In order to outline a theoretical framework, it employs the pioneering works in both gender and space studies and superimposes them on the concept of everyday life. This thesis focuses on women as one of the main subjects of gendered space and it analyses the everyday life of women in the city; their priorities, problems, workspaces, leisure time qualities, and cultural activities. It investigates the bias and barriers that women face in the public space. To better understand the current gendered structure of the urban space, the consciousness of space as a“social product”will be the basis to critically observe the relationship between social power over women and the built environment. The representation of woman in urban space, the barriers of gender and the dichotomies faced by women will be examined. In addition to this, mechanisms that produce barriers in the urban space, especially in everyday life of women in the public space will be discussed. After the observation of the discursive relation between gender and space, the study will investigate the case study, Rize. By doing this, it aims to bring a new focus to existing studies made in the field while working on the image of women in the multi-layered socio-political structure of Turkey. Lastly, the thesis questions the possibility of an equal social life for women in every aspect, and a city structure without biases on gender.