Çin'de yaşayan Salarların sosyo-kültürel yapıları üzerine bir araştırma
A study on the socio-cultural structures of the Salars in China
  1. Tez No: 538479
  2. Yazar: YONGHUA LI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, günümüzdeki Çin topraklarında 800 yıldır yaşayan Salarların sosyo-kültürel yapıları, inançları, kimlik algıları ve kendilerini hâkim grup içerisinde nasıl gördükleri ele alınıp incelenmiştir. Salarlar bir Türk topluluğu olmasına rağmen, Türkiye'de Salarları konu alan çalışmalar ve Salarlar üzerine araştırma yapan araştırmacı sayıca azdır. Bu sebeple, Salarların sosyo-kültürel yapıları araştırılmış, kimlik algıları ile diğer kültürler ile olan temas süreçleri incelenmiştir. Böylece, literatürde eksik olduğu düşünülen Salar kültür araştırmalarına katkı sağlanmıştır. Araştırma Çin'in Çinghay Eyaleti'ne bağlı Şunhua Salar Özerk İlçesinde 18 katılımcılının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, (i) Salarların İslam inancına ilişkin yaşam biçimlerini kabul ettikleri ve bunu güncel hayatlarında da devam ettirdikleri, (ii) tarihsel süreçler içerisinde birçok farklı kültürel grup ile temas ettikleri ve bu temasların sonucunda birçok grup ile kültüre etkileşime girdikleri, (iii) kendilerini müslüman ve Çin vatandaşı olarak tanımladıkları, (iv) Çin kültürü ile olan kültürel temaslarına bağlı olarak başta dil olmak üzere bir çok alanda Çin kültüründen etkilendiklerine ilişkin bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sociocultural structures, beliefs, identity perceptions of Salar who lived in Chinese territory for 800 years and how they regard themselves in the dominant group are studied. Although there are a raft of Turkish community, researchers who study and work in the area Salaria issues are few in number Tue Turkey. Although Salars as a Turkish nation, there is very little research on the Salars in Turkey. For this reason, socio-cultural structures of the Salars were investigated and their perception of identity and their contact with other cultures were studied. For this reason, in this research the identity perception and socio-cultural structures of Salar Turks were studied and their integration processes were researched. It's contributed to minority studies which thought deficient in the literature. Study is done with 18 Salars in Şunhua Salars Autonomous County by using qualitative method.As a result of the research, (i) They accept the Salar's life styles related to the Islamic faith and continue this in their current lives, (ii) they have come into contact with many different cultural groups in historical processes and they interact with many groups as a result of these contacts, (iii) Describe themselves as Muslim and Chinese citizens, (iv) Due to the cultural contacts with the Chinese culture, it has been found that they are affected by Chinese culture in many fields, especially language.