Endüstri 4.0; imalat sanayi alt sektörler uyumluluğu
The compatibility with industry 4.0; manufacturing industry with sub sectors
- Tez No: 538512
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmişte günümüze kadar birçok sanayi devrimleri yapılmıştır. İlk olarak bu sanayi devrimi buhar gücünün yardımıyla gerçekleşmiştir. Sonraki endüstri devrimi ise petrol ve türevleri yardımı ve üretim şekillerinin geliştirilmesi sayesinde üretkenlik ve verimlilik artmıştır. Üçüncü yenilik niteliğindeki gelişim, teknolojik ve internet çerçevesinde oluşan atak ve gelişimle ortaya çıkmıştır. Bilgi ve iletişimin çağı anlamında geldiğimiz noktada son sanayi oluşum ve devrimi Sanayi 4.0 olarak belirlenmiştir. Endüstri 4.0, insan odaklı üretim metodları ve sistemlerin yerini makine ve kendiliğinden entegre edilen sistemlerin aldığı bir süreç olarak yorumlanabilir. Sanayileşme olgusu farklı açılardan ele alınabilir. Çok geniş olmayan anlamda sanayileşme, makine ve ekipmanların üretim sürecine dahil edilmesi ya da sanayinin GSYİH oranının farklı bir noktaya gelmesi olarak söylenebilir. Daha detaylı anlamda ise, Sanayi devrimi ile ortaya çıkan ve ulusların mali iktisadi vs. konularında bir yenilenme ve değişime maruz kalmasıyla kendini göstermiştir. Geçmişte ilk endüstri devrimi tarımsal alanda gerçekleşmiştir. Bireylerin birlikte yaşama veya daha yaşanabilir hayata geçerek tarımsal oluşumun gerçekleşmesi insanlığın yaptığı bu alanda birinci devrimidir. Bunun hemen ardından gelen endüstri devrimi takip etmektedir. Bu devrim farklı alanlarda değişimler olarak baş göstermiştir. 17. yüzyıl ve ilk Sanayi Devrimi olarak nitelendiren sürecin ilk aşamasıdır. Bu süreçte tekstil ve bağlı sektörler gelişmiş bununla birlikte metal işleme usullerinde gelişmeler yaşanmıştır. Sanayi 4.0 ülkemizde kalkınabilir mali ve iktisadi büyüme beraberinde gelişmişlik düzeyine ve teknolojiyi yakalama anlamında önem arz etmektedir. Çalışmanın, amacı sanayi devrimi temel yönleri ile ifade edilmeye çalışılmıştır. İlaveten çalışmada imalat sanayi ve alt sektörleri veri ve göstergeler çerçevesinde Endüstri 4.0 açısından incelenmiştir. Çalışmada sermaye değişken katsayıları yüksek olan sektörlerden, ağaç, diğer ulaşım ve imalat araçları sanayi, fabrikasyon metal, giyim, içecek ve kara taşıtları alt sektörleri Türkiye'de sanayi 4.0'a uygunluk ve yatkınlık açısından en uygun sektörler olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, three industrial revolutions have taken place. The first industrial revolution was achieved through the use of steam systems. When we look at the second industrial revolution, production efficiency has increased with the widespread use of petroleum and the development of production band systems. The third industrial revolution has manifested itself as an information revolution with rapid development in the fields of electricity, electronics, computers and the internet. The latest industrial revolution, in which information society has come, is referred to as Industry 4.0. Industry 4.0 can be defined as the ability of machine power to take the place of human power and to automatically manage production processes. The phenomenon of industrialization can be examined in two respects. In a narrow sense, industrialization can be viewed as the use of machinery in the production of goods, or the industry's share of GDP over a certain value. Industrialization in the broad sense means that the industrial revolution, and the economic, social, political, etc. in the fields of change. In the past, the first revolution occurred in agriculture. It is the first social revolution that human beings have made through the establishment of an agrarian society through a settled life. This process is following the industrial revolution. The industrial revolution has emerged as three major changes. Another term that started in 1750-1890 and was called the First Industrial Revolution, is the Buhar Age. The reason for the mention of the steam age is that the steam engine, the invention of James Watt, is regarded as the beginning of the era. During this period, the textile industry developed and metallurgical changes took place. Shipbuilding and railways have become industrialized by the increase in steel production. 4.0 Industry in Turkey is of great importance in terms of sustainable economic growth and to reach the level of developed countries. In this study, the fourth industrial revolution was tried to be explained with its basic concepts. The study also R & D and communications indicators were examined as part of Turkey's economy in terms of industry 4.0.