Choson Krallığı'ndan Dehan İmparatorluğu'na: Kore'nin dış politikaları (1876-1910)
From the Kingdom of Choson to Dehan Empire: Korea's Foreign policies (1876-1910)
  1. Tez No: 538511
  2. Yazar: MÜGE KÜBRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN EKREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu tez Choson Krallığı'nın 19. yüzyılda modern dış ilişkilere başlamasıyla geçirdiği değişimi ortaya koymaktadır. Tez, Choson Krallığı'nda modern dış ilişkileri başlatan Kanghwa Antlaşması'nın imzalandığı 1876 yılı ile Japonya ile ilhak anlaşmasının imzalandığı 1910 yılları arası olmak üzere Kore tarihinin 34 yılına odaklanmaktadır. Birinci bölüm Kore Yarımadası'nın coğrafî, tarihî, dinî ve geleneksel kültürü hakkında bilgiler içermektedir. İkinci bölümde Choson Krallığı yönetiminin dış ilişkiler politikasında başlayan değişim ve Kore Yarımadası'na Hristiyanlık dininin girişi ve sonrasında yaşanan sorunlar incelenmiştir. Choson Krallığı'nda Kanghwa Antlaşması'nın ardından Amerika ve Avrupalı devletlerle imzalanan antlaşmaların benzer ve farklı yönleri üçüncü bölümü oluştururken, Donghak Köylü Ayaklanması ile başlayan dördüncü bölüm ise Dehan İmparatorluğu'nun ilanından yarımadada Japon sömürge döneminin başlamasına kadarki dönemde iç ve dış politikadaki değişimi içermektedir. Bu tez çalışması aracılığıyla 19. yüzyılda Kore'nin uluslararası alana girişiyle değişen politik sistemi ve modernleşme politikalarının dış ilişkilerle uyum süreci ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis shows the change of Kingdom of Choson with the beginning of modern foreign relations in the 19th century. The thesis focuses on the thirty four years of Korean history from the 1876 Kanghwa Treaty to the 1910 Annexation Treaty. The first section contains information on geographical, historical, religious, and traditional culture about the Korean peninsula. In the second chapter, the change which started in the foreign policy of the Kingdom of Choson administration and the problems of the entry of Christianity to the Korean peninsula was examined. The third chapter deals with the similar and different aspects of the treaties signed with the American and European states following the Kanghwa Treaty. The fourth chapter, starting with the Donghak Peasant Revolution, includes the change in domestic and foreign policy from the proclamation of the Dehan Empire to the beginning of the Japanese colonial period on the peninsula. The writer's purpose in preparing this thesis to explain the political system that changed in the 19th century with the entry of Korea into the international stage and the process of adaptation with external relations of modernization policies.