Muğla'da birinci basamakta çalışan yaşlı sağlık çalışanlarının çalışma yaşamı, yaşam kalitesi ve sağlık sorunları yönünden yaşlı olmayan çalışanlarla karşılaştırılması
Comparison of older primary health care workers with non-older workers in terms of working life, quality of life and health problems in mugla
  1. Tez No: 538537
  2. Yazar: VOLKAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN PIÇAKÇIEFE, PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Muğla'da birinci basamakta çalışan yaşlı sağlık çalışanlarının, çalışma yaşamı, yaşam kalitesi ve sağlık sorunları yönünden yaşlı olmayan çalışanlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel ve analitik tipteki bu araştırma, Muğla ilindeki birinci basamak sağlık hizmetleri çalışanlarında yürütülmüştür. 176 kişilik çalışma evreninin, 73'ü yaşlı, 98'i yaşlı olmayan çalışan olmak üzere toplam 171 kişiye ulaşılmıştır (ulaşılabilirlik oranı: %97.1). Yaşlı ve yaşlı olmayan sağlık çalışanları; bazı sosyodemografik özellikler yönünden eşleştirildikten sonra, çalışma yaşamı (çalışma ortamı, çalışma koşulları, çalışma yaşamı memnuniyeti ve iş kazaları), yaşam kalitesi ve sağlık sorunları (kronik hastalıklar, algılanan sağlık, yaygın görülen şikayetler ve depresyon) yönünden karşılaştırılmıştır. Bir anket formu çalışanların çalıştıkları kurumlarda yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışma Ekim 2017-Ekim 2018 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Çalışma yaşamı özellikleri yönünden bakıldığında; yeni bir iş bulmakta zorlanacağını düşünme, fiziksel şiddete ve kimyasal katı veya sıvıya maruz kalma düzeyleri yaşlı olmayan sağlık çalışanlarında, diğer özellikler ise yaşlı sağlık çalışanlarında daha olumlu bulunmuştur. Yaşam kalitesi özellikleri yönünden yaşlı sağlık çalışanları genel olarak daha iyi durumdadır. Sağlık sorunları özellikleri yönünden bakıldığında; kronik hastalık varlığı, sağlık kuruluşuna başvuru sıklığı ve idrara çıkma zorluğu yaşlı olmayan sağlık çalışanlarında, diğer özellikler ise yaşlı sağlık çalışanlarında daha olumlu bulunmuştur. Depresyon ölçeği puan ortancası yaşlı sağlık çalışanlarında daha yüksek olmasına rağmen, depresyon riski yaşlı olmayan sağlık çalışanlarında daha yüksektir. Genel olarak yaşlı çalışanlar, iş sağlığı açısından risk grubu olmasına rağmen, çalışmamızda yaşlı sağlık çalışanlarının, yaşlı olmayan sağlık çalışanlarına göre birçok özellik yönünden daha iyi durumda oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to comparison of older primary health care workers with non-older workers in terms of working life, quality of life and health problems in Mugla. This cross-sectional and analytical study was conducted in primary health care workers in Mugla. In the study population of 176 workers, 171 were responded, 73 of them were older and 98 of them were non-older workers (response rate: 97.1%). Older and non-older health care workers were compared in terms of working life (work environment, working conditions, pleasure of working life and work accidents), quality of life and health problems (chronic diseases, perceived health, common symptoms and depression) after some sociodemographic characteristics were matched. A questionnaire form was applied by face-to-face method in the institutions where the workers work. The study was completed between October 2017 and October 2018. In terms of working life characteristics; the idea of difficulty in finding a new job, the level of exposure to physical violence and to chemical solids or liquids were found to be more favorable in non-older health care workers, other characteristics were found to be more favorable in older health care workers. In terms of quality of life characteristics; older health care workers are generally better. In terms of health problems characteristics; the presence of chronic disease, the frequency of going to a health institution and the difficulty of urination were found to be more favorable in non-older health care workers, other characteristics were found to be more favorable in older health care workers. Although the median of depression scale score is higher in older health care workers, the risk of depression is higher in non-older health care workers. Though in general, older workers are risk groups for occupational health, in our study it is concluded that older health care workers are in a better condition than non-older health care workers in terms of many characteristics.