4 x 4 iki sıralı arpaların diallel melezlenmesindenelde edilen f1 döllerinin verim ve verim unsurlarıüzerinde bir araştırma
A research on the yield and yield componentes of f1 of 4x4 two row barleys diallel crosses
  1. Tez No: 538562
  2. Yazar: HASAN HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, 4 ebeveynli bir diallel melezin F1 generasyonunda diallel analiz yöntemlerinden GRIFFING' in I. yönteminin II. modeli uygulanarak, populasyonların uygun ebeveyn ve ümitli kombinasyonları seçmek amacıyla yapılmıştır. İncelenen tüm özellikler ayrı ayrı olarak kısaca incelendiğinde: Bitkide başak veren kardeş sayısı yönünden, E X K, A X E, A X P, K X P ve K X E; Bitki boyu yönünden, A X E, A X P, E X K ve P X K; Başaklanma süresi yönünden, A X K, A X E, E X P, K X A ve E X A; Başak uzunluğu yönünden, A X K, A X E, K X A ve E X A; Başakta başakçık sayısı yönünden, A X E, A X P, K X A , E X A ve K X E; Başakta dane sayısı yönünden, A X E, A X P, K X A, E X A ve K X E; Başakta dane ağırlığı yönünden, A X E, A X P, E X A , K X E ve K X A ; Bin dane ağırlığı yönünden, A X E, K X P, K X A , E X A ve K X E melezlerinin en ümitvar kombinasyonlar olabileceği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to select the best parents for the traits under present study and also promising combinations of four parents diallel crosses in F1 generations, by applying diallel analysis methods of model II. of GRIFFING's method I. The following agronomic traits were observed in F1 crosses and reciprocals and showed the promising combinations; for number of ears per plant E X K, A X E, A X P, K X P and K X E combinations; for plant height A X E, A X P, E X K and P X K combinations; for heading date A X K, A X E, E X P, K X A and E X A combinations; for ear lenght A X K, A X E, K X A and E X A combinations; for number of spikelet per ear A X E, A X P, K X A, E X A and K X E combinations; for number of kernels per ear A X K, A X P, K X A, E X A and K X E combinations; for grain weight A X E, A X P, E X A, K X E and K X A combinations; for thousand kernel weight A X E, K X P, K X A, E X A and K X E combinations.