747 Numaralı Tahrir Defterine göre Avlonya
According to the 747 Numbered Tahrir Daftar Avlonya
  1. Tez No: 538564
  2. Yazar: TUĞBA ÇİNDEMİR OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çağının en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı Devleti, üç kıtada asırlarca hâkimiyet sürmüştür. Böyle geniş bir coğrafyada ve uzun bir dönem boyunca hâkimiyet sürmüş olan Osmanlı Devleti'nin idari, askeri ve iktisadi yapısının işleyişini anlamamız açısından arşiv kayıtları büyük önem arz etmektedir. Bizde çalışmamızın konusu olan 747 Numaralı Avlonya İcmal defterini inceleyerek katkıda bulunmaya çalıştık. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Avlonya'nın coğrafi özelliklerine değinerek geçmişten günümüze kısa tarihçesi anlatılmıştır. Bununla beraber Osmanlı Devleti'nde tahrir sisteminin tanımlayarak tahririn hangi şartlarda yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde, defterimizin fiziki özelliklerinin yanı sıra içeriği ile ilgili bilgiler verilmiştir. Defterin kaydedildiği dönem ve defterde geçen tarihler hakkında bilgiler verilerek defterin araştırma metodu ve transkripsiyonu hakkında da bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Avlonya Sancağı ile ilgi diğer tapu-tahrir defterleri kayıtları verilmiştir. Üçüncü bölümde de, Osmanlı Devleti'nin dirlik sistemine ilaveten taşra teşkilatı hakkında bilgi verilmiştir. Yine bu bölümde Avlonya Sancağının tımar sisteminin işleyişi, yapısı, miktarı ve kimlerin tasarrufunda olduğunu açıklanmıştır. Bunun yanı sıra Avlonya'nın nahiye, köy (karye), mezraları tablolar ile verilmiştir. Son yani dördüncü bölümde ise, metnin aslına sadık kalınarak transkripte edilmiş hali verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most powerful states of the age, the Ottoman state dominated the three continents for centuries. Archive records are of great importance in terms of understanding the functioning of the administrative, military and economic structure of the ottoman state, which has been in such a wide geographical and long period of domination. We have tired to contribute by examining the tahrir daftar numbered of 747 which is the subject of our work. Our work consist of four main parts. In the first chapter, a brief daily history of the past is mentioned, referring to the geographical features of Avlonya. However, in the Ottoman Empire, the conditions of tahrir by describing the system of irrigation have been explained in detail. In the second part, information about the physical properties of the daftar as well as its contents is given. The information about the period in which the daftar was recorded and the dates in the daftar were given, and information about the daftar's research method and transcription was also given. In addition to this, in the Prime Ministry Ottoman Archives records of other cadastral record daftar related to Avlonya Sanjak were given. In the third chapter, besides the dirlik system of the Ottoman State, information about the provincial organization was given. In this section, it is explained that the function, structure, quantity and saving of the Tımar system of Avlonya Sanjak. Besides this, the townships, villages (karyes), mezras of Avlonya are given with tables. Finally, in the fourth section, the text is transcribed in a faithful manner.