Futbolcularda 12 haftalık kor antrenmanlarının kas aktiviteleri ve çeviklik performanslarına etkisi
The effect of 12 week core training to the muscle activities and agility performances i̇n football players.
- Tez No: 538573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada futbolcularda 12 haftalık kor antrenmanlarının kas aktiviteleri ve çeviklik performanslarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu, düzenli antrenmanlara ve maçlara katılan, yaş ortalamaları 16.56±0,50 (yıl), boy ortalamaları 174±0.05 (cm) ve vücut ağırlıkları 68.88±4.11 (kg) olan 25 lisanslı, erkek futbolcu oluşturmuştur. Tüm katılımcılar çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Katılımcıların saha içi testlerden oluşan; reaksiyon, çeviklik ve sürat testleri için Smartspeed (Fusion Sport) markalı fotosel cihazı kullanılmıştır. Kor antrenman programı içeriğini dinamik ve statik kor egzersizleri oluşturmuştur. 12 hafta boyunca haftada 2 gün olmak üzere toplamda 24 kez uygulanmıştır. Ağır antrenman ve maç günleri dışındaki zamanlarda rutin antrenmanlarının sonlarına eklenerek uygulanmıştır. Çalışmanın ölçümleri, ön test ve son test olmak üzere iki defa yapılmıştır. Birinci ölçümle ikinci ölçüm arasındaki süre 12 hafta olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin, istatistiksel analizleri için SPSS 15.00 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım uygunlukları Shapiro – Wilk W testi ile analiz edilmiştir. Normallik gösteren dağılımlar için de ön ve son testlerinin karşılaştırılmasında Paired-t testi kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı verileri minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the effect of 12 week core training to the muscle activities and agility performances in football players. Material and Method: The study group consisted of 25 licensed male football players who regularly attended trainings and competitions with a mean age of 16.56 ± 0.50 (year), a height average of 174 ± 0.05 (cm) and a body weight of 68.88 ± 4.11 (kg). All participants participated in the study voluntarily. Smartspeed (Fusion Sport) photocell device was used for football player's reaction, agility and speed tests that consisted of in-stage tests. The core training program has created dynamic and static core exercises. Twice a week for 12 weeks, a totally 24 times that was applied by adding to the end of the routine training in times other than heavy training and match days. The measurements of the study were performed twice as pre-test and post-test. The period between the first measurement and the second measurement was 12 weeks. The data and statistical analysis were taken by using SPSS 15.00 statistical package program. Normal distribution fitness of the data was analyzed by Shapiro -Wilk W test. It was recorded that the data showed normal distributions. The Paired-t test, that was used in the comparison of first and final test, was used. The descriptive data of the participants were shown as minimum, maximum, mean and standard deviation.