Spor yapan ve spor yapmayan ortaokul öğrencilerinin sınav kaygı durumlarının incelenmesi
Investigation of the situation of singapist conditions of secondary sports and sports students
- Tez No: 538580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACELET MOLLAOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı spor yapan ve spor yapmayan ortaokul öğrencilerinin sınav kaygı durumlarının incelenmesidir. Öğrencilerin sınav kaygılarını etkileyen bir çok etmen vardır. Bunlar; yaş, anne-baba tutumları, anne-baba eğitim durumu, sosyo-ekonomik durum, anne-baba mesleği, kardeş sayısı, çocuğun başarı durumudur. Daha önce yapılan çalışmalara bakıldığında sporun sınav kaygısını kontrol etmede olumlu yönde etkilerinin olduğu görülmektedir. Bu çalışmada sınav kaygısının spor yapan ve spor yapmayan öğrenciler ile cinsiyet, sportif tecrübe, spor yapma sıklığı, öğrencilerin eğitim görmekte olduğu sınıf düzeyi değişkenleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan bu araştırmada spor yapan 100 ve spor yapmayan 100 olmak üzere toplam 200 öğrenciye Sınav Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS 20 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınav kaygısının spor yapan ve spor yapmayan öğrenciler ile cinsiyet, sportif tecrübe, spor yapma sıklığı, öğrencilerin eğitim görmekte olduğu sınıf düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Sınav kaygısı ile bu değişkenler arasında anlamlı bir sonuç olmamasının nedeni olarak anketlerin uygulandığı deney ve gözlem grubundaki öğrencilerin akademik başarı durumlarının, ailelerin ilgisizliği, eğitim düzeyleri ve eğitime verdiği önemin düşük olması ve de bu sebeple öğrencilerin gelecekleriyle ilgili endişelerinin olmaması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating the anxiety states of secondary school students who do physical exercises and who do not. There are many factors which effect the exam anxiety of the students. Those are as follows: age, the attitude of the parents, the education level of the parents, social economic condition, the occupation of the parents, the number of the siblings and the success rate of the child. Regarding the previous studies, it's known that sports have positive effects on contolling the exam anxiety. In this study, it was investigated whether there was a relation between the exam anxiety and the variables of sex, sport experience, the frequency of physical exercise and the degree of the students who do physical exercises and who do not. In this research, Exam Anxiety Inventory was implemented to 200 students, 100 of whom do physical exercise and 100 of whom do not. During the review of the findings obtained at the study, SPSS 20 was used. After the research, no meaningful relation was found between the exam anxiety and the variables of sex, sport experience, the frequency of physical exercise and the degree of the students who do physical exercises and who do not. It is believed that the reason why there is no meaningful relation between the exam anxiety and the mentioned variables is the fact that the students in the experiment and observation groups whom the questionnaire was applied do not have concern for their future as a result of their parents' lack of interest and their low education level.