Tanı testlerinde meta analizi ve bir uygulama
Meta analysis of diagnostic tests and an application
- Tez No: 538579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada tanı testlerinde meta analizi konusu ele alınmış, buna ilişkin DerSimonian ve Laird (DL), Restricted Maksimum Olabilirlik (REML; Restricted Maximum Likelihood), Sidik ve Jonkman (SJ; Sidik and Jonkman), Hedges ve Olkin (HO; Hedges and Olkin), Maksimum Olabilirlik (ML; Maximum Likelihood) ve Paule ve Mandel (PM; Paule and Mandel) tahmin yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı farklı tahmin yöntemlerini karşılaştırmaktır. Çalışmanın uygulama bölümünde histolojik displazi veya oral skuamöz hücreli karsinom (OSCC) tanısını öngörmede klinik oral muayenenin (COE) etkinliği incelenmiştir. Çalışmada kriterlere uygun 24 çalışmadan elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. Veri setine farklı tahmin yöntemlerine göre meta analizi çözümlemesi yapılmıştır. Etki büyüklüğü olarak odds oranı (odds ratio: OR) kullanılmıştır. Rastgele etki modelinde DerSimonian ve Laird (DL) yöntemine göre yapılan meta analiz çözümlemesinde COE'nin özet duyarlılık değeri 0.953 (%95 GA:0.895- 0.979), özet seçicilik 0.25 (%95 GA:0.124-0.44), özet odds oranı OR= 6.031 (%95 GA:2.208-16.471) bulunmuştur. Bu sonuçlara göre COE'nin tanı koymada çok yeterli olmadığı söylenebilir. Tahmin yöntemleri arasında DerSimonian ve Laird (DL), en düşük I2 ve τ2 değeri vermiştir ( I2 = % 66.63, τ2= 3.489). Anahtar sözcükler; Meta Analiz, Tanı Testi, DerSimonian ve Laird, Odds Oranı
Özet (Çeviri)
In this thesis, Meta analysis in diagnostic test was studied. In this scope DerSimonian and Laird (DL), Restricted Maksimum Likelihood (REML), Sidik and Jonkman (SJ), Hedges and Olkin (HO), Maksimum Likelihood (ML), Paule and Mandel (PM) esimation methods were examined. The objective of the study was to compare different estimation methods. In the implementation part, effectiveness of clinical oral examination (COE) in predicting the diagnosis of histological dysplasia or oral squamous cell carcinoma (OSCC) was studied. Meta analysis comprising different estimation methods was performed for the data set obtained from 24 studies in accordance with the criteria. Odds ratio (OR) was used as the effect size. In meta analysis of the random effect model, according to the DerSimonian and Laird (DL) method, the pooled sensitivity value of COE was calculated as 0.953 (95% CI: 0.895- 0.979), pooled selectivity was 0.25 (95% CI: 0.124-0.44), and pooled odds ratio was OR = 6.031 (95% CI: 2.208-16.471). According to these results, it can be concluded that COE was not effective in diagnosis. Among the estimation method DerSimonian and Laird (DL) gave the lowest value for I2 and τ2 (I2 = 66.63%, τ2 = 3.489). Keywords; Meta Analysis, Diagnostic Test, DerSimonian and Laird, Odds Ratio