Spor yapan ve yapmayan dezavantajlı ortaokul öğrencilerinin madde bağımlılığı ile ilgili farkındalıklarının incelenmesi
Analysis of the substance addiction awareness of the disadvantaged secondary school students who do and don't do sports
  1. Tez No: 758490
  2. Yazar: İBRAHİM MİLET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Sports, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne İl Merkezinde dezavantajlı bölgede yaşayan spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin madde bağımlılığı farkındalık düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Edirne İl Merkezinde dezavantajlı bölgede öğrenim gören 12-15 yaş arası, 165 kız ve 165 erkek toplam 330 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmamız için öğrencilere kişisel bilgileri ile spor yapıp yapmadıklarını, yapıyor iseler ne kadar süredir yaptıklarını içeren bir form ve Esra Özay Köse ile Şeyda Gül (2018) tarafında oluşturulan ''Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeği'' (MBFÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach Alfa ile 0.88 olarak tespit edilmiştir. Ölçeğin geçerliliği Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile sağlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler analiz edilerek betimsel istatistikleri çıkarılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı ve AMOS programları kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerinden“cinsiyet, ikamet, spor yapma”değişkenlerinin incelenmesinde Mann Whitney-U,“yaş, ebeveynlerinin eğitim durumları ve iş hayatları, kardeş sayısı, ekonomik geliri, haftalık harçlık, spor sıklık, branş, spor yılı ve lisans”değişkenleri için ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the substance addiction awareness levels of secondary school students who do and do not do sports living in the disadvantaged area of Edirne City Center. The sample of the research consists of 330 students in total; 165 girls and 165 boys, aged 12-15, studying in the disadvantaged region of Edirne City Center in the 2021-2022 academic year. For our research, a form containing students' personal information about whether they do sports and if they do, for how long, and the 'Substance Addiction Awareness Scale' (SAAS) created by Esra Özay Köse and Şeyda Gül (2018) were used as data gathering tools. The reliability of the scale was determined as 0.88 with Cronbach's Alpha. The validity of the scalewas ensuredby Confirmatory Factor Analysis(CFA). The data obtained in the study were analyzed and descriptive statistics were extracted. SPSS 25.0 program and AMOS program were used in the analysis of the data. The Mann Whitney-U test was used to examine the independent variables of the study, such as gender, residence, and doing sports. Kruskal Wallis test was used for age, mother's education, father's education, mother's occupation, father's occupation, sibling, family income, weekly allowance, sports frequency, branch, sports year and license. Rosenthal (r=Z/√N) formula was used to calculate the effect size of the meaningful results obtained with the test statistics. As a result of the applied statistical tests, no significant difference was found in the variables of family residence, mother's education, father's education, mother's occupation, father's occupation, number of siblings, weekly allowance, sports frequency and branch(p>0.05).