Doğrudan ekim makinalarında diskli çizi açıcı ayakların çeki kuvveti gereksiniminin farklı kaplama uygulamaları ile iyileştirme olanaklarının araştırılması
Investigation of improvement possibilities of draw force requirement of the disc coulter in no tillage machines by different coating applications
- Tez No: 538606
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BEREKET BARUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, doğrudan ekim makinalarında kullanılan disk ayakların çeki kuvveti gereksiniminin kaplama yapılarak azaltılması ve bu kaplamanın bitki çıkışı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İki aşamadan oluşan bu araştırma da, toprak kanalında bir raylı sistem üzerine monte edilmiş çeki düzeninde düz, dıştan ondüleli ve içten ondüleli disk ayaklar denemeye alınmıştır. Bu aşamada titanyum nitrür kaplama, grafit kaplama ve kaplamasız orjinal olmak üzere toplam 8 farklı ayağın, dört farklı disk yön açısında (0°, 5°,10° ve 15°) ve dört farklı bası yükünde (0, 30, 60 ve 90 kg) en düşük ortalama çeki kuvveti belirlenmeye çalışılmıştır. Tarla denemelerinde ise doğrudan ekim makinasına kaplamalı ve kaplamasız disk ayaklar monte edilerek dik ve parçalanmış anız koşullarında ekim makinasının performansı bitki çıkış parametreleri üzerinden belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, farklı kaplama uygulamaları disk ayakların çeki kuvvetini istatistiksel olarak (p≤0.01) etkilemiştir. %25 grafit kaplama düz diskli ayak 67,3 N ile en düşük ortalama çeki kuvveti değerlerini vermiştir. Ayrıca disk yön açıları bakımından ortalama çeki kuvveti denemelerinde en düşük sonuç 0°'de elde edilirken bası yükü bakımından ise en düşük sonuçlar 0 kg'da elde edilmiştir. Tarla denemelerinde ayakların bitki dağılım düzgünlüğü üzerinde önemli bir etkisi saptanmamakla birlikte orjinal içten ondüleli disk ayak dik anız koşulunda en düşük ortalama bitki çıkış zamanını 4,61 gün vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reduce the draw force requirement of the disc coulter used in tillage machines by coating and to determine the effect of this coating on the plant stand. The research was carried out in two stages as a soil bin and field trial. In the soil bin, flat disc, fluted disc and bublle disc coulters were put into the test. At this stage, titanium nitride coating, graphite coating and original without coating, a total of 8 different coulters was tried to determine the average draw force requirement for four different disk direction angles (0°, 5°,10° ve 15°) and four different loads (0, 30, 60 ve 90 kg). In the field trials, it was tried to determine the performance of the notill planter in standing stubble and shredded stubble conditions by means of coated and uncoated disc coulters mounted directly on the planter. At the end of the research, different coating applications affected statistically (p≤0.01) the draw force of the disc coulters. 25% graphite coated flat disc coulter (%25GKDD) gave the lowest average draw force values with 67.3 N. In addition, in terms of angle of disc direction, the lowest result was obtained at 0 ° disc direction angle while the lowest result was obtained at 0 kg weight. Although there was no significant effect of the coulter coating on the distribution accuracy of the plant in the field trials, the original bubble disc coulter gave the lowest mean emergence date (4.61 days) in the standing stubble condition.