Serebral palsi ve otizmli çocuklarda beslenme alışkanlıklarının gösterilmesi ve biyokimyasal yaklaşımlarla değerlendirilmesi
Signation of dietary habits in children with autism and cerebral palsy and its evaluation with biochemical approaches
  1. Tez No: 538605
  2. Yazar: HALE GÖK DAĞIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında serebral palsi ve otizm tanılı bireylerde beslenme durumlarını incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma için araştırmacılar tarafından hazırlanan anket uygulanmıştır. Araştırmaya İller Bankası Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulunda eğitim gören 70 serebral palsi ve 32 otizm tanılı olmak üzere 102 öğrenci ve kontrol grubu olarak 21 sağlıklı kardeş katılmıştır. Araştırmamıza katılan Serebral palsili öğrencilerde erkeklerin kızlara oranı 1 iken, otizmli öğrencilerde erkeklerin kızlara oranı 4,3 bulunmuştur. Serebral palsi tanılı öğrencilerin %66,7'si zayıf, %33,3'ü normal kilodadır. Otizm tanılı öğrencilerin %50'si fazla kilolu ve obezdir. Serebral palsili öğrencilerde epilepsi oranı %30, otizm tanılı öğrencilerde %21,9'dur. Çeşitli özel diyet uygulamalarının ve takviyelerin bazı otizmli bireylerde olumlu davranış değişiklikleri sağladığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Araştırmamızda N=102 serebral palsi ve otizmli öğrenciden yalnız 4 (%3,92) tanesinin özel bir diyet uyguladığı belirlenmiştir. Sonuçlarımıza göre araştırmaya katılan hem otizm ve serebral palsili bireylerde hem de sağlıklı kardeşlerde normal VKİ değerlerine sahip bireylerin oranın istatiksel olarak az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this theis it is aimed study nutritional state of children who suffer from cerebral palsy and autism. For this study a questionnaire that is prepared by the researcher has applied. 70 children with cerebral palsy and 32 children with autism who study at İller Bankası Special Education and Rehabilitation School, in total 102 students participate to this study with 21 healthy siblings as a control group. It is found that the ratio of boys to girls with cerebral palsy is 1% however, it's 4,3 considering children with autism. 66,7 % percut of children with cerebral palsy are slim on the other hand 33,3% of children are with normal weight. 50 % of children with autism are overweight and obese. The ratio of epilepsy is 30 % however of children with cerebral palsy, it is 21,9 % of children with autism. There are studies showing that various special diet and sustenance provides positive behavioral change on children with autism. It is identified that only 4 children (3,92 %) with cerebral palsy and autism from N=102 children has followed a special diet. According to the results, the rate of people who has normal BMI amount has been found low in degree statistically, considering children with both cerebral palsy and autism and healthy siblings.