Endemik Sideritis tmolea bitkisinin In vitro rejenerasyonpotansiyelinin belirlenmesi
Determination of In vitro regeneration abilities of endemic Sideritis tmolea
  1. Tez No: 538645
  2. Yazar: BÜŞRA SOYDAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Sideritis tmolea bitkisinden alınan farklı eksplant kaynaklarının aseptik koşullarda kallus, organ veya sürgün rejenerasyonuna verdiği yanıtlar incelenmiştir. S. tmolea bitkisinde in vitro çimlenme, yaprak, yaprak sapı ve gövde eksplantlarından kallus rejenerasyonu, kallus hücrelerinden sürgün rejenerasyonu, rejenere olan sürgünlerin in vitro köklendirilmesi yapılmıştır. Denemeler MS besi ortamının BAP, KIN ve TDZ sitokininleri ile NAA, 2,4-D ve IBA oksinlerinin tekli ve çoklu kombinasyonları ile yürütülmüştür. Kallus rejenerasyonu için yapılan denemelerde kullanılan eksplant kaynakları ( yaprak, yaprak sapı ve gövde) içerisinde en yüksek kallus rejenerasyonu gövde eksplantında 1.0 mg/L BAP + 1.0 mg/L NAA içeren MS ortamı kombinasyonunda elde edilmiştir. Kallus kültüründen sürgün rejenerasyonuna en iyi yanıt yaprak kalluslarından alınırken, en yüksek rejenerasyon frekansı 1.5 mg/L BAP ile indüklenen MS besi ortamında sağlanmıştır. Rejenere olan sürgünlerin mikroçoğaltımında 2.0 mg/L BAP içeren MS ortamı 3/1 oranıyla en iyi çoğaltım katsayısını 4 haftada vermiştir. Çoğaltımı yapılan bitkilerde kök rejenerasyonu için yapılan çalışmalarda ise 1.0 mg/L IBA içeren MS ortamında %80 kök rejenerasyonu ile iyi bir sonuç elde edilmiş ve bitkicikler başarılı bir şekilde dış koşullara adapte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study callus, organ and shoot regeneration response of different explant sources derived from Sideritis tmolea were investigated for under in aseptic culture In vitro germination, callus regeneration, from leaf, petiole and stem explants, shoot regeneration from calli, in vitro rooting of plantlets were achieved MS basal medium supplemented with cytokinins as BAP, KIN and TDZ and auxins as NAA, 2,4-D and IBA used singly and multiple combinations were used in these experiments. The highest callus regeneration in explant sources (leaves, petioles and trunk) used in trials for callus regeneration was obtained in the MS explanations of 1.0 mg / L BAP + 1.0 mg / L NAA in the trunk explant. The best response to shoot regeneration from callus culture was obtained from leaf calluses, while the highest regeneration frequency was provided in the MS food medium induced with 1.5 mg / L BAP. Highest shoots regeneration response from callus culture was recorded from leaf explants and maximum regeneration frequency was achieved on MS medium supplemented with1,5 mg/L BAP. For the micropropogation of there genareted shoots was satisfactoy with the rate of 3/1 in MS medium supplemented with 2,0 mg/L BAP in 4 weeks. Rooting of the plantlets were achieved with rate of %80 on MS medium supplemented with 1 mg/L IBA and acclimatized in greenhouse succesfully.