Fotovoltaik termal (PV/T) sistemin farklı sıvılarla enerji analizi
Energy analysis of photovoltaic thermal (PV/T) systems with different liquids
  1. Tez No: 538646
  2. Yazar: ONUR DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, temelinde güneş olan enerji sistemlerini detaylı olarak inceleyerek, fotovoltaik termal (PV/T) sistemlerin daha verimli kullanılmasına yönelik farklı sıvılar üzerinde yapılacak analiz çalışmalarının gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmayla, fotovoltaik termal sistemlerin kullanım alanlarını araştırarak bu sistemlerin tercih edilme nedeni, diğer sistemlere göre farkları ve bu sistemlerde kullanılan sıvılardan hangisinin daha etkili olduğu incelenmiştir. Bu çalışmada fotovoltaik termal sistemin farklı sıvılar ile enerji analizine ilave olarak sistemin kurulumunda kullanılması ön görülen sistem elemanları ile bu elemanların sahip olması gereken özellikler tanımlanmaktadır. Böylece temel kurulum ihtiyaçları belirtilmiş olacak ve bu sistem kullanılarak gelecek çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, in detail, examines the solar systems based on solar energy, and demonstrates the necessity of analysis on different liquids for more efficient use of photovoltaic thermal (PV/T) systems. In this study, it has been tried to answer the questions such as why these systems are preferred by using the photovoltaic thermal systems, what are the differences according to other systems, and which ones are more effective. In this study, in addition to the energy analysis of the photovoltaic thermal system with different liquids, the system components that are intended for use in the installation of the system are defined with the properties which are required. Thus, the basic installation needs will be specified and will be assisted in future studies by using this system.