Pnömonili çocuklarda tiyol disülfit dengesinin incelenmesi
Investigation of thiol-disulfide balance in children with pneumonia
- Tez No: 538669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Çocuk acil servisi ve genel çocuk polikliniğine başvuran pnömonili çocuklarda tiyol disülfit dengesinin incelenmesi, pnömonide oksidatif stresin rolü ve tiyol ölçümlerinin pnömoni tanısında yeni biyobelirteç olarak kullanılabirliğinin araştırılmasını amaçladık. METERYAL VE METOD: Çalışmamızda Ocak 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisi ve Genel Çocuk Polikliniğine başvuran 6 ay – 4 yaş arası toplum kökenli pnömoni tanısı alan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 45 hasta ve aynı yaş grubunda tamamen sağlıklı 45 çocuk olgu olmak üzere toplam 90 olgu dahil edildi. Bu hastalar yaş, cinsiyet, başvuru anındaki semptom ve fizik muayene bulguları, native tiyol, total tiyol, disülfit değerleri açısından incelendi. Hasta grup pnömoni derecesine göre hafif, orta ve ağır olmak üzere sınıflandırıldı. BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları cinsiyetleri açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to investigate the thiol-disulfide balance, role of oxidative stress in pneumonia and role of measurement of thiol as a new biological marker for the diagnosis of pneumonia in children with pneumonia who admitted to pediatric emergency service and general pediatric polyclinic. MATERIAL AND METHOD: In our study, patients between 6 months and 4 years of age, who admitted to the Pediatric Emergency Department and General Pediatric Policlinic of Harran University Research and Practice Hospital between January 2017 and February 2018 with a diagnosis of community-acquired pneumonia, were evaluated prospectively. A total of 90 patients were included in the study, including 45 patients and 45 healthy children in the same age group. These patients were examined for age, gender, symptoms and physical examination findings, native thiol, total thiol and disulfide values. The patient group was classified as mild, moderate and severe according to the degree of pneumonia. RESULTS: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of gender.