Yara iyileşmesi için iskele olarak biyoaktif P-tert-bütilkaliks[4]aren nanofiberlerin incelenmesi
Investigation of bioactive P-tert-butylcalix[4]arene nanofibers as scaffolds for wound healing
- Tez No: 538698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBEGÜL UYAR ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
3B hücre kültür sistemlerinin, 2B sistemlerin aksine hücrelerin dokularda bulunduğu gerçek mikro-çevreyi giderek büyüyen bir kanıt olarak daha doğru temsil ettiğini ileri sürülmüştür. 3B hücre agregatlarının / sferoidlerinin doku rejenerasyonunda kullanılmasının başlıca avantajı, hücrelerin sadece in vivo yapısı değil, aynı zamanda hücrelerin, iyi tanımlanmış morfojenik ve fonksiyonel özellikleri olan doku ünitelerini kaynaştırma ve oluşturma yönündeki doğal eğilimlerini taklit etme kabiliyetleridir. Farklı fonksiyonel gruplara sahip olan p-tert-butilkaliks[4]aren nanofiberlerinin elektroeğirmesi gerçekleştirilmiş ve bunların hücre yapışma fonksiyonu üzerindeki İnsan Dişeti Fibroblast (HGF-1) sito-uyumluluk davranışı incelenmiştir. Bu çalışmada, farklı fonksiyonel gruplara sahip kalsiyen nanofiberler, literatürde ilk kez HGF-1 (insan gingival fibroblast) hücreleri için iskeleler olarak kullanılacak ve hücre büyümesi ve yayılma kapasitelerinin gelişimi incelendi. Ayrıca, bağlı hücrelerin morfolojisini karakterize etmek ve hücre proliferasyonunu değerlendirmek için Konfokal Mikroskop / SEM / XTT ölçümleri kullanıldı. Sonuç olarak, 2,3 ve 4-AMP kaliks[4]arenlerin sitotoksik etkilerini inceleyerek 4-AMP'nin HGF-1 hücresi üzerinde sitotoksik etkisi olduğunu gördük. 2-AMP, 3-AMP ve 4-AMP kaliks[4]aren türevli nanofiber yüzeylerinde HGF-1 hücre morfolojisini inceleme sonucunda 2-AMP nanofiberlerin yüzeylerinde hücrelerin yapışarak çoğaldığı, büyüdüğü ve hücreler arası iskele bağlantıların nanofiber yönünde yayıldığı gözlendi. Elde ettiğimiz çizim deney sonuçlarına göre, 2-Amp nanofiber üzerinde HGF-1 hücrelerin proliferasyonu, migrasyonu ve farklılaşması, 2B ortamın kontrolünyle kıyaslandığında daha hızlı hücre göçünü teşvik ederek ve hücre sayısını artarak oluşturulan yarayı kapladığı belirgin bir şekilde görüldü. Çalışmamız boyunca 2-AMP nanofiber yüzeylerine herhangi bir büyüme faktörü eklemeden bu yüzeylerde HGF-1 hücrelerinin çoğalma ve yayılmaları tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
A growing body of evidence has suggested that 3D cell culture systems, in contrast to the 2D systems, represent more accurately the actual microenvironment where cells reside in tissues. The main advantage of using 3D cell aggregates/spheroids in tissue regeneration is their ability to mimic not only the architecture of the cells in vivo, but also the cells' natural tendency to fuse and form tissue units with well-defined morphogenic and functional properties. Electrospinning of p-tert-butylcalix[4]arene nanofibers with different functional groups were performed and their Human Gingival Fibroblast (HGF-1) cytocompatibility behaviour on cell adhesion function were examined. In this study, the calixene nanofibers with different functional groups will be used as scaffolds for HGF-1 (human gingival fibroblast) cells for the first time in the literature and the development of cell growth and spreading capacities will be examined. Finally, SEM/EDS measurement was used to characterize the morphology of the attached cells and evaluated the cell proliferation. As a result, we examined the cytotoxic effects of 2,3 and 4-AMP calyx [4] arenes and found that 4-AMP had a cytotoxic effect on HGF-1 cells. 2-AMP, 3-AMP and 4-AMP calix-derived nanofiber surface HGF-1 cell morphology as a result of the study of 2-AMP nanofibers on the surface of the cells to grow, adhering to the scaffold connections between the cells and the spread of nanofiber cells across the direction was observed. According to the test results, the proliferation, migration and differentiation of HGF-1 cells on 2-AMP nanofiber was found to more compatable compared to cells on 2D environment. During our study, it was found that proliferation of HGF-1 cells on 2-AMP nanofiber surfaces could be possible without adding any growth factors.