Süt dişlerinde çürükten etkilenmiş dentine uygulanan farklı cam iyonomer materyallerinin makaslama bağlanma dayanımları üzerinde klorheksidinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chlorhexidine on shear bond strengths of different glass ionomer materials applied to caries-affected primary teeth dentin
- Tez No: 538699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN DEVECİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı etkilenmiş dentinin yani taklit edildiği süt dişlerinde klorheksidin glukonatın cam iyonomer materyallerin makaslama bağlanma dayanımları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bağlanma dayanımını değerlendirmek için makaslama bağlanma dayanımı testi seçilmiştir. 78 adet çürüksüz mandibular ve maksiller süt ikinci azı dişlerinin okluzal düzleme paralel dentin yüzeyleri kullanılmıştır. Smear tabakasını standardize etmek amacıyla diş yüzeyine 240, 320, 400, 600, 800 grenli silikon karbür kağıtları uygulanmıştır. Yapay olarak çürükten etkilenmiş dentin yüzeyleri oluşturmak için örnekler pH döngü prosedürüne maruz bırakılmıştır. Her grupta 13 adet diş yer alacak şekilde örnekler rastgele 6 gruba ayrılmıştır. Grup I: GCP Glass Fill, grup II – Klorheksidin + GCP Glass Fill, grup III – GC Equia, Grup IV – Klorheksidin + GC Equia, grup V – Ketac Molar Aplicap, grup VI – Klorheksidin + Ketac Molar Aplicap. Cam iyonomer siman materyalleri 3 mm yüksekliğinde ve 3 mm çapında silindirik plastik tüpler aracılığıyla uygulanmıştır. Örnekler 24 saat distile suda bekletilmiştir. Daha sonra 5000 termal çevrim yapılmıştır. Örneklere 1 mm/dak hızla kopma meydana gelinceye kadar makaslama kuvveti uygulanmıştır. Newton cinsinden bulunan değerler megapascal cinsine çevrilerek %95 güven düzeyinde SPSS 20.0 yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Tukey testi sonuçlarına göre; Grup III,IV,V ve VI'nın makaslama bağlanma dayanımı değerleri Grup I ve II'den anlamlı derecede daha yüksek bulundu, ve Grup I ve II arasında anlaml bir fark bulunamadı. Grup III, IV, V ve VI arasında da anlamlı farklılık bulunamamaktadır. %2'lik klorheksidin glukonat uygulamasının kavitenin bağlanma dayanımı üzerinde olumsuz bir etkisi görülmüştür. Bu nedenle süt dişlerinde cam iyonomer siman restorasyon restorasyonunda %2'lik klorheksidin glukonat kullanılması, rezidüel bakterilerin neden olduğu olası başarısızlıkları önlemek amacıyla önerilmektedir. Cam Karbomer'in makaslama bağlanma dayanım değerleri düşük bulunmuştur. Bu bilgi diş hekiminin klinik uygulama için materyal seçimine ışık tutabilir. Klorheksidin glukonatın materyalin bağlanma dayanımı üzerine etkilerini değerlendirmek için in vivo çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of chlorhexidine gluconate on shear bond strengths of glass ionomer materials in primary teeth where the caries-affected dentin was imitated. Shear bond strength test was chosen to evaluate the bond strength. Dentin surfaces, paralel to the occlusal plane, of 78 non-carious mandibular and maxillary primary second molars were used. The tooth surface was polished with 240, 320, 400, 600, 800 grit silicon carbide papers to standardize the smear layer. Samples were subjected to pH-cycling procedure to form artificially carious dentin surfaces. The specimens were randomly divided into 6 groups, with 13 teeth in each group. Group I: GCP Glass Fill, group II - Chlorhexidine + GCP Glass Fill, group III - GC Equia, Group IV - Chlorhexidine + GC Equia, group V - Ketac Molar Aplicap, group VI - Chlorhexidine + Ketac Molar Aplicap. Glass ionomer cement materials were applied using 3 mm diameter and 3mm height cylindrical plastic tubes. The samples were stored in distilled water for 24 hours. Then thermal cycles were applied for 5000 times. Shear force was applied to each sample at a crosshead speed of 1 mm/min until fracture occured. The values found in Newton were converted to megapascal and evaluated with 95% confidence level using SPSS 20.0 software. According to Tukey test results; The shear bond strength values of Group III, IV, V and VI were significantly higher than Group I and II, and no significant difference was found between Group I and II. There were also no significant difference between Group III, IV, V and VI. 2% chlorhexidine gluconate application did not have a negative effect on the bond strength of the cavity. Therefore, 2% chlorhexidine gluconate is recommended in glass ionomer cement restoration in primary teeth to prevent any type of possible failure caused residual bacteria. Shear bond strength values of Glass Carbomer were found to be low. This information can shed light on the dentist's choice of materials for clinical practice. In vivo studies are needed to evaluate the effects of chlorhexidine gluconate on the binding strength of the material.