Hiyalüronik asit bazlı glutatyon- avokado yağı- jelatin- kolajen- laminin yüklü 3 boyutlu biyoaktif transdermal doku iskelesi tasarımı: Franz difüzyon salım kinetiği modellemesi
Design of hyaluronic acid based glutathione- avocado oil- gelatin- collagen- laminin loaded 3d bioactive transdermal tissue scaffold: Franz diffusion release kinetics modeling
  1. Tez No: 892847
  2. Yazar: BETÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Transdermal membran (TDM) doku iskelesi, yara iyileşmesini kolaylaştırmak ve yerel çevrenin hassas dengesini korumak için cildin doğal bileşenlerinden oluşur. Bu yara örtüsü, dermal steril bir matris (iskele)tir ve cilt yüzeyinin iyileşme sürecini kolaylaştırır. İskele kolajen (KOL), laminin (LM) ve yüzeyde sodyum hiyalüronat (hiyalüronik asit), dipalmytoyl fosfatidilkolin (DPPC) ve glutatyondan (GSH) yapılmış mikropartiküller içerir. GSH, proteaz enzimlerinden koruyarak, fibroblastların fonksiyonlarını artırarak ve kolajen sentezini artırarak dermiste hücre çoğalmasını uyarır. Bu bileşiğin, serbest radikallerin temizlenmesi gibi kimyasal özellikleri veya belirli bir biyolojik sistemdeki dolaylı etkileri nedeniyle cilt için olağanüstü faydalara sahip olduğu görülmüştür. Bu bilgiler ışığında, antioksidanı diğer bileşenlerle sinerjistik bir şekilde iletecek ve yara ortamının hassas dengesini koruyacak bir dermal matris tasarlandı ve üç boyutlu (3B) KOL-LM gözenekli yapılı dermal matris hazırlanarak GSH yüklü HyA/AVO mikropartiküller ile doygun hale getirildi. Böylece TDM, kronik yara tedavilerinin etkinliğini artırarak iyileşme süresini kısaltır ve doku onarımına yardımcı olur. Yara bölgesindeki serbest/oksijen radikallerini azaltma yeteneği ile savunma mekanizması ve yara alanının dengesini ve yüzey cilt bileşenlerini telafi ederek doğal olarak oluşan yara iyileşme sürecini de kolaylaştırır.
Özet (Çeviri)
The transdermal membrane (TDM) scaffold is composed of natural components of the skin to facilitate wound healing and maintain the delicate balance of the local environment. This dressing is a dermal sterile matrix (scaffold) and facilitates the healing process of the skin surface. The scaffold contains microparticles made of collagen (COL), laminin (LM), and sodium hyaluronate (hyaluronic acid), dipalmytoyl phosphatidylcholine (DPPC), and glutathione (GSH) on the surface. GSH stimulates cell proliferation in the dermis by protecting against protease enzymes, enhancing fibroblast functions, and increasing collagen synthesis. This compound has been shown to have extraordinary benefits for the skin due to its chemical properties such as scavenging free radicals or its indirect effects on a specific biological system. In light of this information, a dermal matrix that will synergistically deliver antioxidants with other components and maintain the delicate balance of the wound environment was designed and a three-dimensional (3D) Collagen-Laminin porous structured dermal matrix was prepared and saturated with GSH-loaded HyA/AVO microparticles. Thus, TDM increases the effectiveness of chronic wound treatments, shortens the healing period and helps tissue repair. With its ability to reduce free/oxygen radicals in the wound area, it also facilitates the naturally occurring wound healing process by compensating the balance of the defense mechanism and wound area and surface skin components.