Bilinen kronik obstrüktif akciğer hastalığı solunum yetmezliği olan hastalarda avarege volume assured pressure support (avaps) ve bilevel positive airway pressure spontan /timed (bPAAP-s/t) modlarının göz içi basınca etkileri
  1. Tez No: 538713
  2. Yazar: FUAT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Pınar YILDIZ GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH); tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalık, zararlı gaz ve partiküllere özellikle sigara dumanına karşı oluşan enflamatuar bir süreç sonucu gelişir. İnflamasyon yalnızca akciğerlerle sınırlı olmayıp, sistemik özellikler de göstermektedir. Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan KOAH, şiddeti ve sıklığı artan alevlenmelerle seyreder. Biz, bu çalışma ile 2018 Haziran-Aralık tarihleri arasında KOAH tanılı, Tip 2 solunum yetmezliği gelişmiş 40 hastada BPAP S/T ve AVAPS modlarının göz içi basınca (GİB) , santral korneal kalınlığa (SKK) olan etkisini saptamayı amaçladık. Materyal-metot: Çalışmamızda atak tedavisi biten, arter kan gazı düzelen hastalarda sabah rutin kan gazı tetkik edildi. Diyabet tanısı olmayan hastalarda; GİB, görme keskinliği ve santral kornea kalınlığı (SKK) ölçüldükten sonra; 4 saat boyunca başlangıçta uygun görülen moda göre (AVAPS-BPAP S/T) non invaziv mekanik ventilasyon tedavisi sonrası tekrar GİB, SKK değerlendirerek modların GİB'e olan etkisine bakıldı. Bulgular: Göz muayenesi bulgularından NMV tedavisi sonrası, tedavi öncesine göre ortalama intraoküler basıncın istatistiksel anlamlı düzeyde arttığı görüldü (12,3 mmHg ye karşı 13,6 mmHg; p=0.001, tablo IX ve Şekil 5). SKK; NMV tedavisi sonrasında istatistiksel anlamlılığa yakın düzeyde azalmaktaydı (p=0.057). Sonuç olarak NMV tedavisi sonrası GİB'de artma ve SKK'da incelme saptadık. Daha önce literatürde böyle bir çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD); It is a disease that is characterized by progressive restricting airflow that is not fully reversible. This disease develops as a result of an inflammatory process against harmful gases and particles, especially against cigarette smoke. Inflammation is not only limited to the lungs, but also shows systemic features. COPD, a preventable and treatable disease, is characterized by increased severity . In this study, we aimed to determine the effect of BPAP S/T and AVAPS on intraocular pressure (IOP), central corneal thickness (CCT) in 40 patients with type 2 respiratory failure between June 2018 and June 2018, who were diagnosed with COPD before. Material-method: In our study, morning routine blood gas was examined in patients whose arterial blood gas was improved after the attack treatment was completed. In patients with no diagnosis of diabetes; IOP, visual acuity and central corneal thickness (CCT) were measured; After 4 hours of non-invasive mechanical ventilation therapy, IOP and CCP were evaluated and the effect of the modalities on IOP. Results: After the treatment with NMV, mean intraocular pressure increased significantly compared to pre-treatment (13.3 mmHg versus 12.3 mmHg; p = 0.001, table IX and Figure 5). CCT; After treatment with NMV, there was a close decrease in statistical significance (p = 0.057). As a result, we found increased IOP and thinning of CCT after NMV treatment. No such study has been found in the literature before.