Bronş lavajı uygulanan hastalardan alınan örneklerde microsporidia sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of in samples taken from patients undergoing bronchial lavage
- Tez No: 958036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Microsporidia türleri zorunlu hücre içi parazitlerdir. Mikrosporidiyozisin klinik seyri, enfeksiyonun yerleşim yerine ve konakçının bağışıklık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı microsporidia türleri alt solunum yoluna yerleşerek pulmoner mikrosporidiyozise sebep olabilir. Bu çalışma, akciğer rahatsızlığı olan hastalarda microsporidia sıklığının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, 12.2024-06.2025 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında yürütüldü. Çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Hastanesine başvurup bronş lavajı uygulanan ve HIV negatif olduğu bilinen 65 hasta dahil edildi. Kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik böbrek yetmezliği gibi immünsistemi zayıflatıcı bir hastalığı olan veya immünsistemi baskılayan herhangi bir ilaç kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Mikrosporidia varlığının araştırılması amacıyla, hastalardan alınan bronş lavajı örnekleri modifiye trikrom boyama ve PCR yöntemleri ile incelendi. İncelemeler sonucunda hastaların üçünde (%4,6) pulmoner mikrosporidiyozis saptandı. Ancak modifiye trikrom boyama yöntemiyle sadece bir (%1,5) hastada microsporidia sporu saptandı. Sonuç olarak, bireyin immün durumuna bakılmaksızın akciğer rahatsızlığı olan hastalarda microsporidia etkenlerinin akla getirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Microsporidia species are obligate intracellular parasites. The clinical course of microsporidiosis varies depending on the site of infection and the host's immune status. Some microsporidia species can cause pulmonary microsporidiosis by colonizing the lower respiratory tract. This study aimed to investigate the prevalence of microsporidia in patients with lung disease. The study was conducted between 12.2024-06.2025, at the Parasitology Department Research Laboratory of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. The study included 65 patients who were admitted to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Hospital, underwent bronchial lavage, and were known to be HIV-negative. Patients with conditions that weaken the immune system, such as cancer, Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), or chronic kidney failure, or those taking any immunosuppressive medications were excluded from the study. To investigate the presence of microsporidia, bronchial lavage samples obtained from patients were examined using modified trichrome staining and PCR methods. The examinations revealed pulmonary microsporidiosis in three patients (4.6%). However, microsporidia spores were only found in one patient (1.5%) using the modified trichrome staining method. As a result, we believe that microsporidia agents should be considered in patients with lung disease, regardless of the individual's immune status