Pulmoner hipertansiyonlu çocuklarda bmpr2, smad4, tgfb, alk1, mef2c genlerinin ifade düzeyleri
Expression levels of bmpr2, smad4, tgfb, alk1, mef2c genes in pulmonary hypertension children
- Tez No: 538768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARPUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pulmoner hipertansiyon, fizyopatolojisi ve tedavisi henüz net olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. Yeni tedavi yöntemlerinin ortaya konulabilmesi amacıyla hastalığın genetik ve fizyopatolojik mekanizmalarının dikkate alınması gerekmektedir. Çalışmamızda 0-18 yaş arası pulmoner hipertansiyon tanısı almış çocuklarda BMPR2, SMAD4, TGFBACBP1, ALK1, MEF2C gen ekspresyon düzeylerindeki değişimlerin klinik bulgular üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 47'si pulmoner hipertansiyon hastası (hasta grubu), ve 50'si sağlıklı olmak üzere (kontrol grubu) yaş ve cinsiyet yönünden benzer toplam 97 çocuk dahil edildi. Her iki gruptaki çocukların tümüne ekokardiyografi uygulandı ve demografik özellikleri kaydedildi. Pulmoner hipertansiyonlu 18 çocuğa ayrıca kalp kateterizasyonu yapıldı. Her iki gruptaki tüm çocuklardan alınan periferik kan örneklerinde BMPR2, SMAD4, TGFBACBP1, ALK1, MEF2C genlerinin ekspresyon düzeyleri Real Time PCR yöntemiyle araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Physiopathology and treatment of pulmonary hypertension is not clear net. In order to find out new treatment methods, genetical and physiopathological mechanisms of this disease should be taken into consideration. This study was performed to evaluate the effects of BMPR2, SMAD4, TGFBACBP1, ALK1, MEF2C gene expressions on clinical findings in patients with pulmonary hypertension aged between 0 and 18. A total of 97 children were included in this study; 47 of them (patient group) had pulmonary hypertension and 50 of them (control group) were healthy controls. All subjects underwent echocardiography and their demographic characteristics were recorded. Eighteen patients with pulmonary hypertension underwent cardiac catheterization. BMPR2, SMAD4, TGFBACBP1, ALK1, MEF2C gene expression levels in peripheral blood samples were evaluated by Real Time PCR method.