Akvaryum balıkçılığında yaygın olarak kullanılan ticari yemlerin doktor balık (Garra rufa)'ların büyüme ve bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of commercial feeds commonly used in aquarium fisheries on the growth and certain biochemical parameters of doctor fish (Garra rufa)
- Tez No: 538769
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Doktor balık (Garra Rufa) son zamanlarda Alternatif Tıpta yaygın olarak kullanılan bir türdür. Doktor balıklar yaralar, egzama, sedef gibi bazı cilt hastalıların tedavisinde ve bazı cilt bakım merkezlerinde kullanılmaktadır. Doktor balıklara olan talep gittikçe arttığından doğal stoklar artan talebi karşılayamaz hale gelmiş ve 2016 yılında ülkemizde doktor balıkların doğal ortamlardan avlanması yasaklanmıştır. Bu sebeple doktor balıkların yetiştiricilik yolu ile üretilmesi ve artan talebin karşılanması zorunluluğu doğmuştur. Doktor balıkların kullanım alanları dikkate alınırsa, gelecekte yetiştiricilik yolu ile üretimin daha da gelişeceği ve artacağı tahmin edilmektedir. Yapılan bu çalışmada 26±1°C deki su sıcaklığında dört farklı yem (Sardalya ezmesi, Çamlı Alabalık Yemi, Sera Granugreen, Tetra Pro Algae) ile beslenen doktor balıkların mutlak boy artışı (MBA), oransal boy artışı (OBA), mutlak ağırlık artışı (MAA), oransal ağırlık artışı (OAA), günlük canlı ağırlık kazancı (GCAK), spesifik büyüme oranı (SBO), kondisyon faktörü (K) ve yem dönüşüm etkinliği (YDE) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Doctor fish (Garra Rufa) is a species nowadays commonly used in Alternative Medicine. Doctor fish are used in the treatment of some skin diseases such as wounds, eczema, psoriasis and some skin care centers. Since the demand for doctor fish were increased, natural stocks could not meet the increasing demand and as a result in 2016, the hunting of doctor fish in their natural environments was prohibited. For this reason, it is necessary to cultivate the doctor fish and therefore to meet the increasing demand. Considering the usage areas of the doctor fish, it is predicted that the cultivation will be further developed and increased in the future. In this study, absolute height increase (AHI), proportional height increase (PHI), absolute weight gain (AWG), proportional weight gain (PWG), daily live weight gain (DLWG), specific growth rate (SGR), condition factor (C) and feed conversion efficiency (FCE) of doctor fish fed with four different feed (sardine paste, Çamlı Trout Feed, Sera Granugreen, Tetra Pro Algae) at water temperature of 26 ± 1°C were investigated.