Kahramanmaraş ilinde Menzelet baraj gölünden avlanan bazı balık türlerinde teşhis edilen Neoechinorhynchus rutili (Acanthocephala) parazitinin moleküler tanımlanması
Molecular identification of the Neoechinorhynchus rutile (Acanthocephala) parasitis diagnosed in some fish species caught from the lake of Menzelet dam in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 538782
  2. Yazar: NESLİHAN BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilindeki Menzelet Baraj Gölü'nden avlanan bazı balık türlerinde (Capoeta barroisi, Cyprinus carpio ve Barbus rajanorum) teşhis edilen Neoechinorhynchus rutili (Acanthocephala) parazitinin moleküler tanımlanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla, 2013 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran tarihlerinde avlanan balık türlerinin bağırsaklarından parazit örnekleri alınmıştır. Bulunan parazitler % 70'lik alkol içeren numune şişelerine bırakılarak saklanmıştır. Morfolojik ve boyama işlemi ile 120 adet Neoechinorhynchus rutili'nin teşhisi yapılmıştır. Neoechinorhynchus rutili'nin DNA izolasyonunda parazitler için özel doku kiti kullanılmıştır. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) tekniğiyle Neoechinorhynchus rutili'nin moleküler tanımlanasında spesifik primerler kullanılmıştır. Bu nedenle bu parazitlerin tamamının moleküler olarak Neoechinorhynchus rutili olduğu doğrulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinde avlanan balık türlerinde Neoechinorhynchus rutili parazitinin görüldüğü tespit edilmiştir. Neoechinorhynchus rutili parazitinin morfolojik ve boyama yöntemiyle identifikasyonu uzun zaman alır iken, Polimeraz Zincir Reaksiyon tekniğiyle kısa sürede tanımlanması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın başarıya ulaşmış olması, balıklarda görülen, parazit etkenlerinin moleküler identifikasyonuna yönelik daha orijinal ve kapsamlı çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This study covers the molecular identification of Neoechinorhynchus rutile (Acanthocephala) parasite diagnosed in some fish species (Capoeta barroisi, Cyprinus carpio ve Barbus rajanorum) caught from Menzelet Dam Lake in Kahramanmaras province. For this purpose, parasite samples were taken from the intestines of fish species caught in January, February, March, April, May, June 2013. The parasites found were stored in sample bottles containing 70% alcohol. Morphological and staining procedures were performed and 120 Neoechinorhynchus rutile were diagnosed. DNA isolation of Neoechinorhynchus rutile used special tissue kit for parasites Polymerase Chain Reaction (PCR) technique has been used to specific primers of determine the molecular definition of Neoechinorhynchus rutile. Therefore, all these parasites were confirmed to be molecularly Neoechinorhynchus rutile. As a result, in this study, it was determined that Neoechinorhynchus rutile parasites were observed in the fish species hunted in Kahramanmaraş province. While orphological and staining of Neoechinorhynchus rutile parasites takes a long time, Polymerase Chain Reaction technique has been successfully defined in a short time. The success of this study will shed light on more original and comprehensive studies on the molecular identification of parasitic agents in fish.