Kahramanmaraş İlinde içme ve kullanma suyu ihtiyacının tespiti
  1. Tez No: 55016
  2. Yazar: YUNUS ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
KAHRAMANMARAŞ İLİNDE İÇME VE KULLANMA SUYU İHTİYACININ TESPİTİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) YUNUS ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1996 ÖZ Bu araştırmada Kahramanmaraş ilinde içme ve kullanma suyu ihtiyacının tespiti incelenmiştir. Bu çerçevede, yapılan ön incelemede İl'de tüketilen suyun % 80' inin konutlarda tüketildiği anlaşılmıştır. Bu nedenle yerleşim merkezlerinde su tüketimine etki eden genel faktörlerin yanında, İl'de konutsal su tüketimine etki eden diğer faktörlerin de tespiti kararlaştırılmıştır. Bunun için İl'de, konutsal su tüketimi tespiti konulu bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması doğrultusunda çoklu regresyonda en küçük kareler yötemi kullanılarak lt/kışi/gün ve lt/aile/gün su tüketim değerleri bağımlı değişken ve buna bağlı su tüketimini etkileyen faktörler bağımsız değişken alınarak su tüketim sonuçlan elde edilmiştir. Bunun yanında İl `deki su tüketimini etkileyen faktörler ayrı ayrı ele alınıp geçmiş yıllardaki su tüketimi regresyon yöntemi ile incelenerek İl'in 40 yıl sonraki su ihtiyacı hesap edilmiştir. Tespit edilen bu su ihtiyacının hangi kaynaklardan temin edilebileceği konusunda öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu : Sayfa Âdedi : Anahtar Kelimeler : Su Getirme, İçme Suyu Temini, İçme Suyu İhtiyacı Tespiti. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Halûk ÇELİK IV
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE NELD OF WATER FOR USE AND DRINK KAHRAMANMARAŞ PEOPLE (MASTER THESIS) YUNUS ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE July 1996 ABSTRACT In this research, the need of water for drink and use of Kahramanmaraş people has been examined. In this frame, the investigation showed that 80 % of the water has been consumed by housing. Those, beside the general factors effecting, the other factors which effect the water consuming in houses were analised. For this reason to determine the amount of the water consumption the questionnaries have been applied. In accordance with these questionnaries, water consume (lt/man/day and It/ family/day) have been found by using the least square method by multiple regression and making the consumed water dependent variable and factors affecting the water consumption have been examined independent and the results of water consumption of the past years have also been pointed out. The need of water after 40 years has been estimated. Some suggestions have been given about how to supply the water need from which source water Science Code : Page Number : Key Words : Water Supply Engineer., Demond For Water, Drinking Water Supply Advisor : Prof. Dr. M. Halûk ÇELİK