Alburnus adanensis'de teşhis edilen Ligula intestinalis parazitinin moleküler tanımlanması
Molecular identification of paragitis Ligula intestinalis diagnosed in Alburnus adanensis
  1. Tez No: 601446
  2. Yazar: BAHATTİN KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilindeki Menzelet Baraj Gölü'nden avlanan Alburnus adanensis'de teşhis edilen Ligula intestinalis parazitinin moleküler tanımlanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla, 2018 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran tarihlerinde avlanan balık türlerinin bağırsaklarından parazit örnekleri alınmıştır. Bulunan parazitler % 70'lik alkol içeren numune şişelerine bırakılarak saklanmıştır. Morfolojik ve boyama işlemi ile 14 adet Ligula intestinalis'nin teşhisi yapılmıştır. Ligula intestinalis'in DNA izolasyonunda parazitler için özel doku kiti kullanılmıştır. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) tekniğiyle Ligula intestinalis'in moleküler tanımlanasında spesifik primerler kullanılmıştır. Bu nedenle bu parazitlerin tamamının moleküler olarak Ligula intestinalis olduğu doğrulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinde avlanan Alburnus adanensis'de Ligula intestinalis parazitinin görüldüğü tespit edilmiştir. Ligula intestinalis parazitinin morfolojik ve boyama yöntemiyle identifikasyonu uzun zaman alır iken, Polimeraz Zincir Reaksiyon tekniğiyle kısa sürede tanımlanması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın başarıya ulaşmış olması, balıklarda görülen, parazit etkenlerinin moleküler identifikasyonuna yönelik daha orijinal ve kapsamlı çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This study covers the molecular identification of Ligula intestinalis parasite diagnosed in Alburnus adanensis caught from Menzelet Dam Lake in Kahramanmaras province. For this purpose, parasite samples were taken from the intestines of fish species caught in January, February, March, April, May, June 2013. The parasites found were stored in sample bottles containing 70% alcohol. Morphological and staining procedures were performed and 14 Ligula intestinalis were diagnosed. DNA isolation of Ligula intestinalis used special tissue kit for parasites Polymerase Chain Reaction (PCR) technique has been used to specific primers of determine the molecular definition of Ligula intestinalis. Therefore, all these parasites were confirmed to be molecularly Ligula intestinalis. As a result, in this study, it was determined that Ligula intestinalis parasites were observed in Alburnus adanensis hunted in Kahramanmaraş province. While orphological and staining of Ligula intestinalis parasites takes a long time, Polymerase Chain Reaction technique has been successfully defined in a short time. The success of this study will shed light on more original and comprehensive studies on the molecular identification of parasitic agents in fish.