Mide kanserinde MSI-H ile MSI-H ekspresyonu sıklığı ve klinikopatolojik parametreler ve sağ kalımla ilişkisi
The MSI-H and the MSI-H expression frequency in gastric cancer and association of clinicopathologic features and survival
  1. Tez No: 538863
  2. Yazar: ŞEYMA BAHŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mide kanseri mortalitesi en yüksek kanserlerden biridir. Hastaların önemli bir kısmı ileri evrede tanı almakta ve prognoz kötü olmaktadır.Mide kanseri gelişimi genetik ve epigenetik değişiklikleri içeren çok basamaklı ve kompleks bir süreçtir. Hastalığın oluşmasında ve ilerlemesinde rol oynayan moleküler ve immun mekanizmaların anlaşılması yeni tedavi seçenekleri geliştirilmesine imkan vermektedir. Çalışmamızda, mide kanseri vakalarındaki MSI durumu ve PD-L1 ekspresyon sıklığı, bu sıklığın klinikopatolojik özellikler ve sağ kalımla olan ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Üniversitemiz Atakent ve Maslak Hastaneleri'nde 2010-2017 yılları arasında mide kanseri tanısı almış hastaların verileri retrospektif olarak incelendi, 86 hasta çalışmaya alındı. Hastalar yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi, tümör boyutu, tümör histolojik alt tipi, klinik ve patolojik tümör evresi, HER-2 durumu, preoperatif tedavi durumu, lenfovasküler ve perinöral invazyon varlığı, rezeksiyon durumu, kemoterapiye patolojik yanıt sınıflaması ve sağ kalım açısından değerlendirildi. Tümör örnekleri MSI ve PD-L1 antikorlarıyla immünhistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı ve analitik istatiksel yöntemlerle analiz edildi. Sağ kalım analizi Kaplan-Meier ile yapıldı. Sağ kalıma etki eden faktörler tek değişkenli ve çok değişkenli analizle belirlendi. Mikrosatellit instabilite sıklığı %11.6 (n:10), tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyon varlığı %34.9 (n:30) ve immün hücrelerde PD-L1 ekspresyon varlığı %57 (n:49) oranında bulundu. Mikrosatellit instabilite durumu; yaş, tümör boyutu, PD-L1 ekspresyon varlığı, histolojik alt tip durumundan anlamlı olarak etkilenmekte idi. PD-L1 ekspresyonu ise nod pozitif olan olgularda, adenokanser alt tipinde, mikrosatellit instabil olanlarda, preoperatif tedavi almış olanlarda, kemoterapiye yanıt veren olgularda istatistiksel olarak daha yüksek oranda saptandı. Çalışmamızda MSI durumunun sağ kalım üzerine etkisi gösterilemedi; ancak PD-L1 ekspresyon pozitifliği hem tümör hücrelerinde (p:0.008) hem de immün hücrelerde (p:0.027) kısa sağ kalımla ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the leading cause of mortality among cancer patients. Most of the patients are diagnosed at advanced stage and prognosis is usually poor. The development of gastric cancer is a complex multistep process involving genetic and epigenetic alterations. Understanding the molecular and immune mechanisms involved in the development and progression of the disease, allows the development of new treatment options. In this study, we aimed to investigate the microsatellite instability (MSI) status and the frequency of PD-L1 expression in gastric cancer patients and the relationship of these parameters with clinicopathological features and overall survival. The data of the patients with gastric cancer who were admitted to two hospitals; Acibadem Atakent and Maslak Hospital between 2010-2017 retrospectively analyzed and 86 patients were included. Data about the patient's age, sex, tumor location, tumor size, tumor histological subtype, clinical and pathological tumor stage, HER-2 status, perioperative treatment status, presence or absence of lymphovascular and perineural invasion, resection status, classification of pathological response to chemotherapy and survival were retrieved. Tumor samples were evaluated with MSI and PD-L1 antibodies by immunohistochemical methods. The data were analyzed with descriptive and analytical statistical methods. Survival analysis was accomplished using the Kaplan-Meier method. Factors affecting survival were determined by univariate and multivariate analysis. The frequency of MSI-H phenotype was detected as 11.6% (n:10). The rate of PD-L1 expression in tumor cells was 34.9% (n:30) and the frequency of PD-L1 expression in immune cells was 57% (n:49). MSI-H status was significantly correlated with older age, increased tumor size, presence of PD-L1 expression, and adenocarcinoma subtype. PD-L1 expression was associated with lymph node metastasis, adenocarcinoma subtype, microsatellite instability, presence of preoperative treatment and improved response to preoperative chemotherapy. In our study, the impact of MSI status on survival wasn't demonstrated, but PD-L1 expression positivity (≥1%) in both tumor cells (p:0.008) and immun cells (p:0.027) was associated with poor survival.