Mikrosatellit instabilitesi yüksek mide kanserinde klinik özellikler, tedavi yaklaşımları ve sağkalım analizi
Clinical characteristics, treatment approaches, and survival analysis in microsatellite instability–high gastric cancer
- Tez No: 1020792
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mikrosatellit instabilitesi yüksek (MSI-H) mide kanserinde klinik ve patolojik özellikleri, uygulanan tedavi yaklaşımlarını ve sağkalım sonuçlarını değerlendirmek, ayrıca sağkalımı etkileyen prognostik faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü'ne 2000–2024 yılları arasında başvuran ve patolojik olarak MSI-H mide kanseri tanısı doğrulanmış 112 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde bu hastaların 30'unda yalnızca demografik ve patolojik bilgilere ulaşılabilmiş; takip, tedavi ve sağkalım verilerinin bulunmaması nedeniyle bu olgular yalnızca tanımlayıcı istatistiklerde değerlendirilmiş ve sağkalım analizlerine dahil edilmemiştir. Klinik, takip ve tedavi verileri mevcut olan hastalarda demografik ve klinik özellikler, laboratuvar verileri, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları ile tedavi yanıtları kaydedilmiş; genel sağkalım (OS), hastalıksız sağkalım (DFS) ve metastatik hastalık döneminde progresyonsuz sağkalım (PFS) analizleri yapılmıştır. Sağkalım analizlerine dahil edilen 82 hastada ortanca takip süresi 68 ay olup ortanca OS 53,5 ay; 2 yıllık OS %68,7 ve 5 yıllık OS %46,5 olarak hesaplanmıştır. Evrelere göre sağkalım belirgin farklılık göstermiş; evre 2'de ortanca OS 175,8 ay iken evre 3'te 32,1 ay ve evre 4'te 5,7 ay olarak saptanmıştır. Klinik seyir ve tedavi yaklaşımlarındaki farklılıklar nedeniyle analizler lokalize (evre 1-2-3) ve tanı anında metastatik (evre 4) hastalık için ayrı yürütülmüş; 72 hasta tanı anında lokalize, 10 hasta metastatik evrede değerlendirilmiştir. Lokalize grupta ortanca OS 104,3 ay; 2 yıllık OS %75,7 ve 5 yıllık OS %53,1 olarak bulunmuş, lokalize hastalıkta perioperatif tedavi alan/almayan ve radyoterapi alan/almayan gruplar arasında OS ve DFS açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Çok değişkenli analizde yaş, ileri evre ve tümör belirteci yüksekliği (CEA ve/veya CA19-9 yüksekliği) OS için bağımsız prognostik faktörler olarak öne çıkarken; DFS için ileri evre ve tümör belirteci yüksekliği bağımsız prognostik faktörler olarak belirlenmiştir. Metastatik hastalık döneminde sağkalım analizleri 27 hastada değerlendirilmiş (10'u tanı anında evre 4, 17'si izlemde uzak nüks) ve bu grupta birinci basamak immünoterapi kullanımının OS ve PFS üzerinde anlamlı etkisi gösterilememiştir; buna karşılık CA19-9 yüksekliği daha kısa PFS ile istatistiksel anlamlılık sınırında ilişkili bulunmuştur. Ailede malignite öyküsü bulunan hasta sayısı 26 olup, Lynch sendromu açısından genetik taramanın sınırlı bir alt grupta yapılabildiği ve taranan hastaların birinde Lynch sendromu saptandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical and pathological characteristics, treatment approaches, and survival outcomes of microsatellite instability–high (MSIH) gastric cancer and to identify prognostic factors associated with survival. A total of 112 patients with pathologically confirmed MSI-H gastric cancer who presented to Hacettepe University Faculty of Medicine Hospital, Department of Medical Oncology between 2000 and 2024 were included. During data collection, only demographic and pathological information could be retrieved for 30 patients; since follow-up, treatment, and survival data were unavailable, these cases were included only in descriptive analyses and were excluded from survival analyses. For patients with available clinical, follow-up, and treatment data, demographic and clinical characteristics, laboratory findings, chemotherapy and radiotherapy administration, and treatment responses were recorded, and overall survival (OS), disease-free survival (DFS), and progression-free survival (PFS) during the metastatic disease period were analyzed. Among the 82 patients included in survival analyses, the median follow-up was 68 months and the median OS was 53.5 months, with 2-year and 5-year OS rates of 68.7% and 46.5%, respectively. Survival differed markedly by stage: median OS was 175.8 months in stage 2, 32.1 months in stage 3, and 5.7 months in stage 4 disease. Given differences in clinical course and treatment strategies, analyses were performed separately for localized disease (stages 1-2-3) and de novo metastatic disease (stage 4 at diagnosis); 72 patients had localized disease at diagnosis and 10 had metastatic disease. In the localized group, the median OS was 104.3 months, with 2-year and 5-year OS rates of 75.7% and 53.1%, respectively, and no significant differences in OS or DFS were observed according to receipt of perioperative therapy or radiotherapy. In multivariable analyses, older age, advanced stage, and elevated tumor markers (elevated CEA and/or CA19-9) were independent prognostic factors for OS, while advanced stage and elevated tumor markers were independent prognostic factors for DFS. Survival analyses in the metastatic setting were performed in 27 patients (10 de novo stage 4 and 17 with distant recurrence during follow-up), and first-line immunotherapy was not associated with a significant difference in OS or PFS; however, elevated CA19-9 was associated with shorter PFS at the threshold of statistical significance. A family history of malignancy was present in 26 patients, and germline testing for Lynch syndrome could be performed only in a limited subset, with Lynch syndrome identified in one tested patient.