Alışveriş merkezlerinde havada partikül madde seviyesinin belirlenmesi ve modellenmesi
Determination and modelling of ambient particle material level in shopping centres
- Tez No: 538875
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlar gün içinde yaşamlarının %87'sini kapalı ortamlarda geçirmektedir. İçinde bulundukları atmosferin kalitesi bu uzun maruziyet süresinden dolayı büyük önem taşımaktadır. Solunan havanın içinde, bulunduğu ortamdaki kirletici kaynaklarından oluşan toz, uçucu organik bileşikler farklı boyutlarda partikül maddeler vb. vardır. Bu maddelerin sağlık üzerindeki etkisi son yıllarda yapılan çalışmalarda yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Bu tez çalışmasında iç ortam hava kirleticilerinden biri olan partikül madde PM2,5 ölçümleri iki ayrı alışveriş merkezinde yapılarak elde edilen verilerin mevsimsel, hafta içi ve hafta sonuna göre karşılaştırılması yapılmıştır. Verilerin modellemesinde Surfer v.16 bilgisayar programı kullanılmıştır. Üç mevsim boyunca belirli aralıklarla ölçümler yapılmıştır. Ölçüm yapılan alışveriş merkezlerinin biri Selçuk üniversitesi Alâeddin Keykubat kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Diğer alışveriş merkezi ise yeni gelişim bölgesi olarak bilinen Otogarda bulunmaktadır. Çalışmanın sonunda iç ortam hava kirliliğinin kış mevsiminde partikül madde PM2,5 bakımından yaz ve sonbahar mevsimine göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kışın az havalandırma ve kullanılan fosil yakıtları PM2,5 konsantrasyonlarını negatif bir şekilde etkileyerek tehlikeli seviyelere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
People spend 87% of their lives in closed environments during the day. The quality of their atmosphere is great importance because of this long exposure period. In inhaled air, there are particles of pollutant sources in the environment, like volatile organic compounds,dusts and different sizes of particulate matters. The impact of these substances on health has been extensively investigated in recent years. In this thesis, particulate matter PM2.5, which is one of the indoor air pollutants, was carried out in two different shopping centers and the data were compared according to season, weekday and weekends. Surfer v.16 computer program was used for data modeling. Certain intervals were measured during three seasons. One of the measured shopping centers is located in the Alaeddin Keykubat campus of Selcuk University and the other one is located in the Otogar known as the new development area at Konya city. At the end of the study, indoor air pollution was higher in winter than in summer and autumn season. PM2.5 reached the dangerous levels that were impressive in a negative way.