Alışveriş merkezlerinde iç konfor etkisinin öneminin incelenmesi
Examining the importance of internal comfort effect in malls
  1. Tez No: 858292
  2. Yazar: FURKAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Alışveriş Merkezleri insanların keyifli bir zaman geçirdikleri ve ihtiyaçlarını karşıladıkları ticari bir kuruluş olarak tanımlanır. Alışveriş merkezlerinin görünmeyen kısımları ise teknik mahalleridir. Teknik mahallerinin arasında kazan dairesi/havalandırma cihazları/temiz su-pis su pompaları/ klima santralleri vs. yer almaktadır. Bu sistemler ne kadar sağlıklı ve randımanla çalışırsa müşteriler de o kadar alışveriş merkezlerinde zaman geçirmektedirler. Örnek vermek gerekirse dış havanın 35°C olduğu bir havada kıyafet alırken mağazanın iç hava sıcaklığı konfor alanını karşılamıyorsa müşteri o kıyafeti başka mağazalardan satın alacaktır. Bir başka deyişle alışveriş merkezlerinde dolaşırken uykunuz geliyorsa ve esnemeye başlıyorsanız orada da havalandırma problemi (taze hava) mevcuttur. Alışveriş merkezlerinin asıl amacı, müşterinin ihtiyacı olan ürünü alırken başka mağazalardan da başka bir ürünü aldırmaktır. Bu alışverişi yapabilmek için müşterinin alışveriş merkezlerinde zaman geçirmesi gerekmektedir. İklimlendirilmesi kötü olan bir alışveriş merkezinde insanlar sadece ihtiyacı olan ürünü alıp işini bitirir bitirmez çıkış yapmak isteyeceklerdir. Bu durum da hem alışveriş merkezlerinin giriş sayılarını etkileyecek olup hem de AVM cirosuna etki edecektir. Bu çalışmada bir alışveriş merkezinin havalandırma çalışması nasıl olmalıdır sorusuna vereceğimiz cevap doğrultusunda sistemin verimli çalışmasının müşteriler üzerindeki etkisi incelenecektir. Ulaşacağımız sonuç ise bir işletmenin iklimlendirilmesi kötü ve verimli çalışmıyorsa müşterilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisi olumsuz olup işletme genelinde ciro kayıplarına sebebiyet verecektir. Bu sonuç ile işletmelere verimli ve cirolarını arttıracak öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Shopping Malls are defined as a commercial establishment where people have a pleasant time and meet their needs. The invisible parts of shopping malls are the technical areas. Technical spaces include boiler rooms/ventilation devices/clean water-waste water pumps/air handling units etc. is located. The more healthy and efficient these systems work, the more time customers spend in shopping malls. For example, when buying clothes when the outside temperature is 35°C, if the store's indoor air temperature does not meet the comfort zone, the customer will buy that clothing from other stores. In other words, if you feel sleepy and start yawning while walking around shopping malls, there is a ventilation problem (fresh air) there too. The main purpose of shopping malls is to get the customer to buy the product they need while also purchasing another product from other stores. In order to make this purchase, the customer must spend time in shopping malls. In a shopping mall with poor air conditioning, people will want to buy only the items they need and exit as soon as they are done. This situation will affect both the number of entrances to shopping malls and the shopping mall turnover. In this study, the effect of the efficient operation of the system on customers will be examined in line with our answer to the question of how the ventilation work of a shopping center should be. Our conclusion is that if the air conditioning of a business is poor and does not work efficiently, its effect on customers' purchasing behavior will be negative and will cause turnover losses throughout the business. With this result, suggestions will be presented to businesses that will increase their efficiency and turnover.