Koroner arter hastalığı olan bireylerde uyku kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of sleep quality and effecting factors in patientswith coronary artery disease
  1. Tez No: 538876
  2. Yazar: ZEKERİYA SAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KORONER ARTER HASTALIĞI OLAN BİREYLERDE UYKU KALİTESİ VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ, HEMŞİRELİK ANABİLİM DALI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI, GAZİANTEP 2018 Bu çalışma, Koroner Arter Hastalığı (KAH) olan bireylerde uyku kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma 01 Temmuz 2017-30 Mart 2018 tarihleri arasında, gerekli izinler alınarak, Batman Bölge Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisinde uygulandı. Belirtilen tarihler arasında en az üç ay önce KAH tanısı konulan, 18 yaş ve üzeri, mental hastalığı ve iletişim sorunu olmayan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 326 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”ve uyku kalitesini belirlemek amacıyla“Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ)”kullanıldı. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Görüşme öncesinde hastalara araştırma hakkında bilgi verilerek onamları alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows Version 22.0 paket programı kullanılarak Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile yapıldı. Araştırmaya katılan hastaların PUKİ puan ortalamaları 8,27 ± 2,98 olup uyku kalitelerinin kötü olduğu tespit edildi. Hastaların %88.3'ünün kötü uyku kalitesi, %11.7'sinin iyi uyku kalitesine sahip oldukları belirlendi. Yaşlı bireylerin, kadınların, evli olanların, eğitim düzeyi ve ekonomik durumu düşük olan hastaların uyku kalitelerinin daha kötü olduğu bulundu. Ayrıca, Mİ geçiren, tanı süresi 4 yıl ve üzerinde olan, KAH dışında diğer hastalıkları bulunan, sigara içen ve kan basıncı yüksek olan hastaların uyku kalitelerinin daha kötü olduğu bulundu. Sonuç olarak, KAH'da uyku kalitesinin düşük olduğu ve hastaların bazı sosyodemografik ve tıbbi özelliklerinin uyku kalitesini anlamlı olarak etkilediği belirlendi. Hemşirelerin KAH olan bireylerde normal uyku düzenini sürdürmek, uyku kalitesini etkileyen faktörleri kontrol altına almak ve uyku sorunlarını gidermeye yönelik eğitimler yapması önerildi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SLEEP QUALITY AND EFFECTING FACTORS IN PATIENTS WITH CORONARY ARTERY DISEASE, NURSING MASTER'S DEGREE PROGRAM WITH THESIS GAZİANTEP 2018 This study was performed as a descriptive and cross-sectional research to investigation of sleep quality and affecting factors in patients with Coronary Artery Disease (CAD). The research was conducted between July 01, 2017 and March 30, 2018 in Batman Regional State Hospital Cardiology Service with in stitutional permissions. A total of 326 patients who were diagnosed with CAD at least three months ago, who were 18 years of age and older, had no mental illness and communication problems and who volunteered to participate in the study constituted the sample of the study. In order to collect data, the“Patient Information Form”andthe“Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI)”were used. The data were collected by face to face interview technique by the researcher. Before the interview, the patients were in formed about the research and their consent was obtained. The statistic alanalysis of the data obtained from the research was done by using the SPSS for Windows Version 22.0 package program,and the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used. The mean PSQI score of the patients who participated in the study was 8.27 ± 2.98 and the sleep quality was poor. Most of the patients (88.3%) had poor sleep quality and 11.7% had good sleep quality. It was found that the quality of sleep of the elderly, women, married people and the patients with low levels of education, and economic status were worse. In addition, patients with MI who had a diagnosis period of 4 years or more, who had other diseases other than CAD, smokers, and had high blood pressure were found to have worse sleep quality. In conclusion, it was determined that sleep quality was low in CAD and some socio-demographic and medical features of the patients had a significant effect on sleep quality. It was suggested that nurses should train the individuals with CAD to maintain normal sleep patterns, control factors affecting sleep quality and reduce sleep problems.