Trabzon İli kalkınma bölgesindeki bireylerin görsel beden kitle indeksi temelli vücut boyut kılavuzu ile beden algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of body perceptions of individuals in Trabzon province kalkinma region by using bmi-based body size guides
  1. Tez No: 538879
  2. Yazar: SENCER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Obezite yaygın bir sağlık sorunudur. Fazla kilolu ve obez bireyler kendilerini olduklarından daha hafif olarak algılamaktadırlar. Çalışmamızda kişilerin kendi beden algılarının tespiti ve beden kitle indeksleri, sosyodemografik özellikleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmamızı Temmuz 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Trabzon ili Kalkınma bölgesindeki üç aile sağlığı merkezinde gerçekleştirdik. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri gönüllü 283 kişiyi dâhil ettik. Katılımcılara demografik bilgiler anketini, Beden Kitle İndeksi Temelli Vücut Boyut Kılavuzunu (VBK) ve Beden Ağırlığına Yönelik Tutum ve Davranış Anketini (BADA) yüz yüze görüşme yöntemi ile uyguladık. Katılımcıların beden ağırlıklarını doğru algılama, olduğundan hafif ya da olduğundan ağır algılama durumlarını ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisini değerlendirdik. Bulgular: Katılımcıların % 3,9' u (11) zayıf, %30,4' ü (86) normal, %37,8' i (107) fazla kilolu, %19,8' i (56) hafif obez, %6,7' si (19) orta derecede obez ve %1,4' ü (4) morbid obezdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a common health issue. Overweight and obese individuals perceive their body weight as lower than accurate. In our study, it is aimed to determine person's own body perception and to observe association between this perception and body mass index (BMI) and socio-demographic characteristics. Material method: We performed our study between July 2018 and December 2018 in three family health centers in Kalkınma region in Trabzon. We accepted 283 volunteers aged 18 and over. We performed demographic information questionnaire, Body Mass Index Based Body Size Guide (BSG) and Attitude and Behavior Questionnaire About Body Weight to participants through face to face interview. We evaluated the status of participants body weight perceptions that is correct, lower than normal or over than normal. We analyzed the relationship between participants' perception status and sociodemographic characteristics. Findings: From all participants, 2.9% (11) were underweight, 30.4% (86) were normal, 37.8% (107) were overweight, 19.8% (56) were class I obese, 6.7% (19) were class II obese and 1.4% (4) were class III obese.