Büyükşehir belediyesi bünyesinde bulunan imalat atölyelerindeki risklerin fine kinney ve matris yöntemleri ile analizi
Analysis of the risks in the work shops of the metropolitan municipality by fine kinney and matrix methods
- Tez No: 538906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ONUR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
2012 yılında yayınlanmış olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu sayesinde iş sağlığı ve güvenliği alanında ülkemizde büyük bir adım atılmıştır. Ülkemizde çalışma hayatını daha sağlıklı ve güvenli hale getirebilmek adına 2012 yılından günümüze mevzuat anlamında birçok çalışma yapılarak iş sağlığı ve güvenliği alanında zengin mevzuata sahip ülkeler derecesine gelmemiz sağlanmıştır. Bu derecenin korunmasını halkın iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması sağlayacaktır. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatının halk tarafından da uygulanması, yaşamın bir parçası haline getirilmesi, iş sağlığı ve güvenliğinin kültür haline gelmesi demektir. İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturulurken yönetim seviyesinden başlanarak ara yönetim ve işçi seviyelerine kadar ulaşılması, iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin tüm kademelerde görev alanlar tarafından kavranması ve aynı zamanda birlik olup bu çalışmaları işletme içinde desteklemeleri gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kültürü işletmede oluşturulurken tehlike belirleme, risk analizi ve analize istinaden düzeltici, önleyici faaliyetlerin yapılması temel unsurlar içerisinde yer almaktadır. Risk değerlendirme, işyerinde olan ya da oluşabilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklı risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılmaktadır. Birçok risk değerlendirme yöntemi mevcuttur. Fine Kinney ve L tipi 5x5 matris yöntemleri risk değerlendirme yöntemleri arasında en yaygın olanlarındandır. Bu çalışmada, Manisa Büyükşehir Belediyesi 'ne ait merkez şantiye alanlarında, iş sağlığı ve güvenliği açısından tespit edilen uygunsuzluklar kayıt altına alınarak olası tehlikelerin listesi oluşturulmuştur. Listeye istinaden tehlikelerin neden olabileceği riskler belirlenmiştir. Risklerin öncelikleri değerlendirildikten sonra düzeltici ve önleyici faaliyetler oluşturularak eyleme geçilmiştir. Şantiyeler için risk değerlendirme yapılırken Fine Kinney ve L tipi 5x5 matris yöntemleri ile iki farklı risk değerlendirme hazırlanmıştır. Hazırlanan risk değerlendirmelerinin arasındaki farklar değerlendirilirken aynı zamanda sahadaki verimleri de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the Occupational Health and Safety Law No. 6331 published in 2012, a major step has been taken in occupational health and safety in our country. In order to make the working life in our country healthier and safer, we have made many studies in the sense of legislation in 2012 and we have ensured that we have the degree of countries with rich legislation in the field of occupational health and safety. Preserving this degree will ensure the public's occupational health and safety culture. Implementation of occupational health and safety legislation by the public means making it a part of life and becoming a culture of occupational health and safety. In the establishment of occupational health and safety culture in enterprises, it is necessary to reach the level of management and worker from the level of management to the level of occupational health and safety, to understand the importance of occupational health and safety at all levels and also to support these activities within the enterprise. While creating occupational health and safety culture in the enterprise, risk identification, risk analysis and corrective and preventive actions based on the analysis are among the basic elements. Risk assessment is carried out with the purpose of determining the hazards that may or may occur in the workplace, the factors that lead these risks to risk, the risks that are caused by the hazards, the grading and grading of the risks and the determination of the control measures. There are many risk assessment methods. Fine Kinney and L type 5x5 matrix methods are among the most common risk assessment methods. In this study, a list of possible dangers has been formed by recording the nonconformities identified in terms of occupational health and safety in the central construction sites belonging to the Metropolitan Municipality of Manisa. According to the list, the risks that may be caused by the hazards have been determined. After evaluating the priorities of the risks, corrective and preventive actions were taken and action was taken. Two different risk assessments were prepared by using Fine Kinney and L type 5x5 matrixmethods. While evaluating the differences between the prepared risk assessments, their efficiency in the field was also compared.