Maximum power point tracking using firefly algorithm for solar photovoltaic systems
Solar fotovoltaik sitemler için ateş böceği algoritması kullanarak maksimum güç noktası izleme
- Tez No: 538927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde solar fotovoltaik sistemlerde, kısmi gölgelenme (değişen ışınım ve sıcaklık) şartlarında maksimum güç noktasını bulmak için yeni/modifiye edilmiş bir ateş böceği algoritması ile simülasyon uygulaması yapılmıştır. Önerilen ateş böceği algoritması çoklu tepe noktalarını, voltaj ve güç dalgalanmalarını gidermiş, izleme hızını ve sistemin verimliliğini artırmıştır. Simülasyon Matlab/Simulink ortamında DC-DC Boost konvertör için yapılmıştır. Simülasyon sonuçları, literatürde maksimum güç noktası izleme (MGNİ) ile ilgili yapılan çalışmalarda kullanılan birçok teknik ve algoritmalardan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldığında bu tezde gerçekleştirilen yeni/modifiye edilmiş ateş böceği algoritmasının diğer birçok yöntemden izleme hızı ve verimlilik bakımdan nispeten daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, simulation was performed with a new/modified Firefly algorithm to determine the maximum power point under partial shading (changing radiation and temperature) conditions for solar photovoltaic systems. The proposed Firefly algorithm eliminated multiple peak points, voltage and power fluctuations and improved process speed and system efficiency. Simulation was carried out for DC-DC Boost converter in the MATLAB/Simulink environment. Comparing the simulation results with those obtained from many techniques and algorithms used in the literature studies on maximum power point tracking (MPPT), the results showed that the new/modified Firefly algorithm performed in this study achieved better results in terms of process speed and efficiency.