Efficient solar tracking based on maximum power point using firefly algorithm and fpga controller
Fırefly algoritması ve fpga kontrol cihazı kullanarak maksimum güç noktasına dayalı verimli güneş takibi
  1. Tez No: 768354
  2. Yazar: KARRAR MOHAMMED NOORI ALYABES
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
“Talep yanıtı”için yönetim sistemi, standart bir özellik olarak EMS'ye dahil edilmiştir. Bu sistem, müşterilerle iletişim kurmak için evlerin içine yerleştirilmiş trafik ışıklarını kullanır ve onlara optimum teslimatı elde etmek için kullanım seviyesini düşürmeleri, yükseltmeleri veya aynı seviyede tutmaları gerekip gerekmediğini söyler. Bu araştırmada, bu sistemle ilgili iki faktör araştırılmıştır: talep aralığının hesaplanması ve talep kontrol sinyallerinin tahmin üzerindeki etkisi. Bu konuların her ikisi de bu sistemle ilgili olarak tartışılmaktadır. Önceki konulardan elde edilen verilerden hareketle birinci konunun dinamik aralığını belirlemek için ateşböceği aralıkları uygulanacaktır. Optimize edicinin yük yer değiştirme faktörü, bu aralıkta tanımlanan üst ve alt kısıtlamalara sahiptir. Bu sınırlar, bu çalışmada tüketicilere gönderilen sinyallerin temeli olup, MPPT FA algoritmasına sahip bir FPGA kartı kullanılmıştır. Sistem çıkışı, Buck tipi bir DC/DC dönüştürücü devresine beslenen darbe genişlik modülasyonlu (PWM) bir darbe üretim denetleyicisinden oluşur. Bu dönüştürücü, pano ile yük arasındaki aracıdır, voltaj ve akım yeterliliğinden ve güç aktarımından sorumludur.
Özet (Çeviri)
The management system for“demand response”is included into the EMS as a standard feature. This system use traffic lights that are installed inside of homes to communicate with customers and tell them whether they need to reduce, raise, or keep the same level of usage in order to achieve optimal delivery. In this research, two factors relating to this system are explored: the calculation of the demand range, and the influence of demand control signals on the forecast. Both of these topics are discussed in regard to this system. In order to determine the dynamic range for the first subject based on the data from the preceding topics, firefly intervals will be applied. The load displacement factor of the optimizer has upper and lower constraints that are defined within this range. These boundaries are the basis for the signals that are sent to the consumers in this study, an FPGA board with the MPPT FA algorithm is used. The system output consists of a pulse width modulated (PWM) pulse generation controller which is fed to a Buck type DC/DC converter circuit. This converter is the intermediary between the panel and the load, responsible for voltage and current adequacy and power transfer