Kolorektal kanserli hastalarda homosistein düzey değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of homocysteine levels variations in patients with colerectal cancer
  1. Tez No: 538928
  2. Yazar: BASEM MABRUK M. RAJAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Patoloji, Biochemistry, Genetics, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Homosistein, sağlık ve hastalık üzerinde önemli rol oynayan bir aminoasittir. Tehlikeli ve ölüm riski yüksek bir hastalık olan kanser dünya çapında tüm insanlık için ciddi bir risk faktörüdür. Bu nedenle kanser üzerine bilimsel araştırmaların yoğun bir şekilde çalışılması gereklidir. Ayrıca, Homosistein düzeyleri ile hastaların klinik patolojik parametreleri arasındaki ilişki olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de kolorektal kanserli (KRK) hastalarda Homosistein çeşitliliği hakkında yeni veriler elde etmeyi amaçladık. Bu kapsamda, kolorektal kanserli hastalar ve sağlıklı kontrol grubu aynı sosyoekonomik gruptan ve benzer yaş-cinsiyet dağılımlarına özen gösterilerek seçildi. Belirlenen KRK'li otuz bir hastada ve yirmi iki sağlıklı kontrolde homosistein düzeyi saptandı. Bu kapsamda, kolorektal kanserli hastalar ve sağlıklı kontrol grubu aynı sosyoekonomik gruptan ve benzer yaş-cinsiyet dağılımlarında olmasına özen gösterilerek seçildi. Belirlenen KRK'li ve sağlıklı kontrol gruplarındaki bireylerde homosistein düzeyleri saptandı. Her iki grup arasında (KRK'li grup; 63,32 ± 2,10 ve kontrol grubu; 56,2 ±3,07 yaş) homosistein düzeyleri bakımından önemli bir fark gözlenmedi (p=0.053). KRK'li grup ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet ve patolojik parametreleri (tümör yerleşimi, tümör evresi, lenf nodu metastazı, uzak metastaz, perinöral invazyon, müsinöz komponent varlığı) gibi özellikleri arasında da belirgin bir fark belirlenmedi. KRK'li grubun homosistein düzeylerinin, kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulundu. Bu sonuç, yüksek homosistein düzeyinin kolorektal kanser riskinin artması ile ilişkili olduğunu desteklemektedir. KRK'li (n=31) ve kontrol grublarının (n=22) patolojik parametrelerinin karşileştırıldığında, KRK'li grubun Homosistein düzeylerinin (12.51 ±2.02), kontrol grubu üyelerine (8.02± 0.18) göre yüksek olduğu gözlendi (p=0.042). Her iki grubun tüm patolojik parametreleri için homosistein düzeyleri arasında anlamlı fark (p> 0,05) olmamasına rağmen müsinöz bileşeni olan bireylerde homosistein düzeyleri biraz daha yüksek bulundu ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildir (p> 0,05). Burada elde edilen sonuçlar daha büyük bir örnekle çalışılarak doğrulanmalıdır. Aynı zamanda, kolorektal kanserdeki plazma Hcy seviyelerinin verilerini değerlendirmek için daha fazla sayıda hasta ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Homocysteine is an amino acid that plays an important role in health and disease. Cancer, a disease with a high risk of death and danger, is a serious risk factor for all humanity worldwide, so it is necessary to study the scientific researches on cancer intensively. It is also known that there is a relationship between homocysteine levels and the clinical pathological parameters of patients. In this study, we aim to achievenew data on the diversity of Homocysteine in patients suffered from colorectal cancer in Turkey. In this context, patients with colorectal cancer and healthy control group were selected from the same socioeconomic group and with similer age-gender distributions. Homocysteine levels were determined among thirty one patients with CRC and twenty two healthy controls. There was no significant age difference between the cases (63,32 ± 2,10 years) and the controls (56,2 ±3,07years) (p=0.053). Also, among of CRC and control groups' characteristics regarding age, gender, and clinicopathological parameters (tumor location, tumor stage, lymph nodal metastasis, distance metastasis, perineural invasion, the presence of mucinous component) were no significant. The homocysteine levels of the CRC group were higher than the control group. This result supports that high homocysteine levels are associated with increased risk of colorectal cancer. When the pathologic parameters of CRC (n = 31) and control groups (n = 22) were compared, it was observed that the homocysteine levels of the CRC group (12.51 ± 2.02) were higher than the control group (8.02 ± 0.18) (p = 0.042). Although homocysteine levels were not significantly different (p> 0.05) for all pathological parameters of both groups, homocysteine levels were found to be slightly higher in patients with mucinous component, but this was not statistically significant (p> 0.05). The results obtained here should be verified by working with a larger sample. At the same time, further studies with larger numbers of patients are needed to evaluate the data of plasma Hcy levels in colorectal cancer.