Kapadokya Bölgesi 19. yy. Osmanlı kiliselerindeki taş malzemelerin bozunma nedenleri ve rehabilitasyonu için öneriler; Niğde Küçükköy Kilisesi örneği
The causes of deterioration of stone materials in the 19th centruy Ottoman Churches of Cappadocia region and the suggestions for their rehabilitation; example of Niğde Küçükköy Church
- Tez No: 538932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR, DOÇ. DR. MUSTAFA KORKANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kapadokya bölgesinin güneyinde yer alan Niğde İli'nde, geç Osmanlı İmparatorluk dönemine ait 23 kilise bulunmaktadır. Bu tarihi eserler içerisinde, mimari plastik bezemeleri ve özgün çatı formu ile diğer yapılardan ayrılan Küçükköy Kilisesi, bölgedeki anıtlar içerisinde ender yapı özelliği gösterir. Bu kilisenin yapı taşlarında görülen jeolojik kusurlar, atmosferik ve insan etkileri anıtın bozunma sürecini hızlandırmıştır. Belirli bir döneme tanıklık eden bu eşsiz kültür varlığının gelecek nesillere güvenli bir biçimde aktarılması amacıyla yapı taşlarındaki bozunma mekanizmalarının, tahribat derecelerinin belirlenmesi ve yapıya minimum müdahale ile uygun rehabilitasyon önerilerinin geliştirilmesi önemlidir. Bu amaçla çalışma konusu anıttaki yapı taşlarının bozunma durumunu tespit etmek için laboratuvar çalışmaları (fiziksel, aşınma, mekanik, donma çözünme, minerolojik, petrografik ve jeokimyasal özelliklerin belirlenmesi) ve yerinde yapılan tahribatsız testleri (malzeme nem ölçümü testi, kızılötesi termografi, Schmidt çekici, P-dalga hızı ve taşınabilir mikroskop) kapsayan sistematik deney çalışmaları yürütülmüştür. Laboratuvar ve yerinden elde edilen test verileri karşılaştırılarak, yapı taşlarının bozunma dereceleri belirlenmiştir. P-dalga hızı ve Schmidt çekici sertlik testlerine göre 187 yapı taşı“çok zayıf”ve“zayıf kayaç”sınıflamasında yer almaktadır. Düşük mühendislik özellikler sergileyen bu yapı taşlarında kopma, parçalanma ve kavlaklanma tiplerinde bozunmalar belirgindir. Diğer yapı taşlarında ise pul pul dökülme ve biyolojik etkilerden kaynaklı bozunmalar tespit edilmiştir. Yapı taşlarındaki bozunmaların kontrolü için hidrolik kireç bağlayıcılı plastik onarım, tümleme, drenaj ve temizleme tedavileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are 23 churches belonging to the late Ottoman Empire period in Niğde province, which is located in the south of Cappadocia region. Among these historical monuments, Küçükköy church, which differs from other structures in its architectural plastic decorations and original roof form, has a rare structure among the other monuments in the region. Geological defects, atmospheric and human effects seen in the building stones of this church have accelerated the process of deterioration of the monument. It is important to determine the degree of the deterioration mechanisms in the building stones and to develop appropriate rehabilitation suggestions with minimum intervention in order to hand down this unique cultural asset, which has witnessed a specific period, to the next generations safely. For this purpose, in order to determine the deterioration of the building stones in the monument, systematic experimental studies including laboratory studies (physical, wearing, mechanical, freeze-thaw, determination of mineralogical, petrographical and geochemical characteristics) and in-situ non-destructive tests (material moisture measurement test, infrared thermography, Schmidt hammer resbound, P-wave velocity and portable microscope) were conducted. By comparing the test data obtained from laboratory and site, the degree of deterioration of the building stones was determined. According to the P-wave velocity and Schmidt hammer hardness tests, 187 building blocks are included in the“very weak”and“weak”rock classification. In these building stones, which exhibit low engineering characteristics, there are deterioration in the forms of crumbling, breakage and flaking. In other building stones, deterioration due to spalling and biological effects were determined. Hydraulic lime-bonding plastic repair, integration, drainage and cleaning treatments have been suggested for the control of degradation of building blocks.