Seyahatnamelerde Nevşehir
Traveling of the Nevşehir
- Tez No: 209349
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Milyonlarca yıl öce Kapadokya içerisinde bulunan doguda Erciyes, batıda Hasan Daglarının patlamasıyla yöreye dagılan lavların sogumasıyla insanoglunun ilk ayak bastıgı çaglarda Kapadokya'nın tarihi baslamıs oldu. Kapadokya Persler döneminde ?Katpatukka? adıyla anılmaya baslamıs ve Katpatukka iyi at yetistirilen bölge anlamına gelmistir. Daha sonra Muskara olarak adlandırılmıs, Damat brahim Pasa tarafından ise adı Nevsehir olmustur. Avanos, Zelve, Göreme çevresinin tabii güzellikleri ve kültürel zenginlikleri yüzyıllar boyunca tarih yazarlarının ve seyyahlarının ilgisini çekmistir. Paul Lucas bu ilginç bölgeyi seyahatnamesinde yakın dönem Avrupa'sına tanıtan ilk kisidir. Gravürde görülen Ürgüp ve çevresi, o günün Avrupa'sı için oldukça uzak bir diyardır. Paul Lucas'ın bu fantastik tasviri Batıda büyük ilgi çekmis ancak bazılarına inandırıcı gelmemistir. Ürgüp ve Göreme'nin daha gerçekçi tanıtımı ise Fransız seyyah Charles Texier'e aittir. Lucas'tan sonra bölgeye, Avrupalı seyyahlar 19. yüzyılda daha çok bilimsel amaçlarla arastırmalar yapmaya gelmisler. Bölge nedense 1930'lu yıllara kadar Türk seyyahların ilgisini çekmemistir veya gözlemlerini yazmaya gerek duyulmamıstır. 1930'lu yıllarda .H. Sevük ve N.S. Örik'ün gezi yazıları bir ilk olmustur. Gelen seyyahların ilgi alanları da farklı oldugu için inceleme alanlarında da farklılıklar görülür. Bazı seyyahlar daha çok kilise yapılarını, buradaki resim sanatlarını incelemisler ve bu konu hakkında bilgiler vermislerdir. Bu konular daha çok sanat tarihini ilgilendirdigi için yapılan çeviriler tezin amacı dogrultusunda bir süzgeçten geçirilmistir.
Özet (Çeviri)
ntroduced that eccentric region to the near period Europe with his travel notes. Ürgüp and its surroundings seen in the engraving looks so far from that period?s Europe. Paul Luca?s fantastic describe took great attention in the West but didn?t look reliable to some. It belongs to the French traveller Charles Texier that ghe intoduced Ürgüp and Göreme in much more reality. After Lucas, European travellers came to the Millions of years ago, when the humankind in the eras of their first settling on it, Cappadocia?s history began by Erciyes standing on the east; by the spreading lavas caused from Mt Hasan? eruption. Cappadocia was called as Katpatukka in Persian period and that meant a good region for growing horses. Then it was called as Muskara. Ultimately, it was named as Nevsehir by Damat brahim Pasa. With theirnatural beuties of Avanos, Zelve, Göreme and their cultural wealth have taken great attention among the history writers and travellers during centuries. Paul Lucas was the first person who region in 19th century for studying on scientific aims mostly. The region, somehow, didn't take attention of The Turkish travellers till 1930s and not need to feel to write down their observations. In 1936, . H. Sevik and N. S. Örik?s travelling notes were the first ones. As the travellers concernings have been different, in their research differences can be recognised. Some travellers have focused on mostly churchs, studied on the artistic paintings and given information about those subjects. As these subjects are related with mostly the art history, the translated works have been investigated by means of the aims of the thesis.