Schıff - bazı fonksiyonlu kaliksaren kaplı kuartz kristal mikrobalans (QCM) sensörlerinin hazırlanması ve bazı katyonlara karşı algılama özelliklerinin incelenmesi
Preparation of schiff - base functionalized calixarene coated quartz crystal microbalance (QCM) sensors and their investigation of sensing properties toward some cations
  1. Tez No: 538938
  2. Yazar: NUMAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Schiff bazı fonksiyonlu kaliks[4]aren kaplı yeni QCM sensörlerin hazırlanmasını ve bazı seçilmiş katyonlar (Ag+, Al3+, Ca2+, Cd2+, Co2+, Cu2+, Fe3+, Hg+, Mg2+, Mn2+, Ni2+, Pb2+ ve Zn2+) için algılama özelliklerinin incelenmesini içermektedir. Bu amaçla, QCM kristalleri yüzeyine kaplanmak üzere bazı Schiff bazı kaliks[4]aren türevleri sentezlenerek yapıları bazı spektroskopik yöntemler (1H-NMR ve FT-IR) ile aydınlatıldı. Daha sonra sentezlenen yeni Schiff bazı kaliks[4]aren bileşiklerinin QCM kristalleri yüzeyinde ince film halinde kaplamaları gerçekleştirildi. Böylece Schiff bazı kaliks[4]aren kaplı yeni QCM sensörler hazırlanmış oldu ve bu sensörlerin seçilmiş katyonlara karşı algılama özellikleri incelendi. Hazırlanan kaplamalar içerisinde en iyi performans, 100 Hz'lik imidazol grupları içeren Schiff bazı kaliks[4]aren bileşiğinin kaplaması ile civa(I) katyonuna karşı gerçekleşti. Ayrıca bu kaplamanın çalışmada kullanılan tüm katyonlar için en etkili kaplama olduğu da görüldü. Hazırlanan bu sensörün LOD değeri, 13,4 µM olarak hesaplandı. Sonuç olarak, kaplamada kullanılan kaliks[4]aren türevlerinin yapıları karşılaştırıldığında Schiff bazı fonksiyonel grubunun ve imidazol birimlerinin katyon algılamaya önemli katkıları olduğu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
This study involves the preparation of new QCM sensors with Schiff base functionalized calix[4]arene and the investigation of their detection properties against some selected cations (Ag+, Al3+, Ca2+, Cd2+, Co2+, Cu2+, Fe3+, Hg+, Mg2+, Mn2+, Ni2+, Pb2+ ve Zn2+). For this purpose, some Schiff base calix[4]arene derivatives were synthesized in order to coat onto QCM crystal surfaces and their structures were characterized by some spectroscopic methods (1H-NMR and FT-IR). Subsequently, new Schiff base calix[4]arene compounds were deposited as thin film on the surface of QCM crystals. Thus, new Schiff base calix[4]arene coated QCM sensors were prepared and their detection characteristics against selected cations were examined. The best performance of the prepared coatings was performed against the mercury(I) cation by 100 Hz of the coating of Schiff base calix[4]arene containing imidazole groups. In addition, this coating was also the most effective coating for all cations used in the study. The LOD value of this sensor was calculated as 13.4 µM. As a result, when the structures of the calix[4]arene derivatives used in the coating were compared, it was found that Schiff base functional groups and imidazole units contributed significantly to cation sensing.